13.04.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

16. Mersin Müzik Festivali’nin Tanıtımı Yapıldı

  • 25 Nisan 2017
  • 1.107 KEZ OKUNDU
16. Mersin Müzik Festivali’nin Tanıtımı Yapıldı

Ulusal ve uluslararası alanda Mersin’in sesi olmaya devam eden ve bu yıl 16’ncısı düzenlenecek olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda etkinliğin tanıtımı yapılırken, festival yürütme kurulu ve destekleyicileri tarafından basın mensuplarının soruları yanıtlandı.

Zengin sanatçı kadrosu ile Mersinlilere doyumsuz bir müzik ziyafeti sunan ve bu yıl 16. kez sanatseverleri bir ayara getirecek olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin tanıtım ve bilgilendirilme toplantısı yapıldı.

Toplantıya, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanlığını üstlenen Selma Yağcı, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, festivale destek veren sivil toplum kuruluşu ve oda temsilcileri ile basın mensupları ve sanatseverler katıldı.

Yapılan toplantıda 16. Uluslararası Mersin Müzik Festivali’nin tanıtım filmi gösteriminin ardından protokol üyeleri basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Festivallerin kentler için çok önemli olduğunu ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, festivaller kadar, festivallerin yaşatılmasının da bir o kadar önemli olduğunu ifade etti. Mersin’in çok kıymetli bir kent olduğunu ve kültürel faaliyetleri geliştirmek ve sürekliliğini sağlamak için en önemli etkenin Mersin ortak paydasında buluşmak olduğunu vurguladı.

Mersin’in önemli festivallerinden olan Narenciye Festivali’nin iki yıldır yapılmamış olmasının kent için büyük bir kayıp olduğunun altını çizen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Narenciye Festivali’nin iki yıldır yapılmamış olması büyük bir kayıp. Festival yapılmalı ancak Narenciye Festivali’nde üreticimiz de yer almalı. Eğer bu festivalin üreticimize bir faydası olmayacaksa ve sadece eğlence amacıyla yapılacaksa bu işte bir yanlışlık var demektir. Ben festivalin bu yıl Narenciye Sempozyumu ile bütünleştirilerek yaşatılması gerektiğini düşünüyorum. Bu gibi etkinliklerde özellikle sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere finansman kısmında gönülsüz bir tutum sergileniyor. Mersin her yönüyle tanıtılması gereken bir kenttir. Bizim özellikle bu alandan birlikte hareket etmeye ihtiyacımız var” dedi.

Köklü bir kültür tarihi olan Mersin’in ve Mersin halkının etkinliklerin en kapsamlısını hak ettiklerini ifade eden Uluslararası Mersin Müzik Festivali Yönetim Kurulu Başkanı Selma Yağcı,  “Bu yıl 16.’sını düzenlediğimiz, halkımız için yaptığımız ve çok büyük bir destek bulduğumuz bir festivali yeniden hayata geçiriyoruz. Mersinimizin halkı bu festivali hak ediyor. Halkımız hep güzeldi. Hep en güzel şeyleri hak ediyordu. İdarecilerimizin hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bizler bu işin gönüllü neferleriyiz”  dedi.

Basın toplantısında konuşan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç ve Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ise yapılacak Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin kentin önemli bir değeri olduğunu ifade ederek, destek çağrısında bulundular.

16. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, sanatseverleri bu yıl da zengin bir repertuvar ile karşılayacak. Yurt içi ve yurt dışından gelen yıldız isimler ile önemli müzik gruplarının da içinde yer aldığı festival, 05-25 Mayıs 2017 tarihleri arasında Mersin’in önemli tarihi mekanlarında gerçekleştirilecek. Etkinliklerde cazdan, klasik batı müziğine uzanan çeşitlilikte bir repertuvar sanatseverler için seslendirilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ