20.04.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

“Tarsus’a Üniversite” Sözü Hangi Aşamada?

  • 16 Kasım 2016
  • 1.123 KEZ OKUNDU
“Tarsus’a Üniversite” Sözü Hangi Aşamada?

CHP Mersin Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, TBMM’de Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmelerinde, hükümetin Tarsuslulara verdiği üniversite sözünün hangi aşamada olduğunu Bakan’a sordu.

Plan Bütçe Komisyonu Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmelerinde söz alan Aytuğ Atıcı, Tarsus’a üniversite kurulması için daha önce TBMM’ye kanun teklifi verdiğini belirterek; sonrasında hükümetin de konuyu gündemine aldığını, Bakanlar Kurulu tasarısı ile Milli Eğitim Komisyonuna gönderdiğini, ancak konunun komisyonda görüşülmeyerek tasarıdan çıkarıldığını hatırlattı.

Tarsus’a üniversite kurulması konusunun belirsizliğini koruduğunu ifade eden Atıcı, “Tarsus halkına üniversite sözü vermiştiniz. Merak etmeyin, yapacağız demiştiniz. Hükümetin Tarsus’a üniversite sözü ne aşamadadır” diye sordu.

“NASİP ZAMANINI BEKLİYOR”

Bütçe görüşmelerinde konu ile ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Tarsus Üniversitesi, biliyorsunuz, bir tasarı hâlinde, Bakanlar Kurulu tasarısı hâlinde, Millî Eğitim Komisyonuna geldi. Bunda Trabzon Üniversitesi de var, bunda Sivas Üniversitesi de var, bunda şimdi Sakarya Üniversitesi de var. Dolayısıyla, birkaç tane daha eklenecek. Bir paket hâlinde Meclise gelir. Geri, vazgeçilmiş bir durum değil, zamanını bekliyor. Biz ona “nasipse” diyoruz, nasip zamanını bekliyor.” dedi.

AYTUĞ ATICI, TBMM MİLLİ EĞİTİM KOMİSYONUNDAN DUYURMUŞTU
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Tarsus Teknoloji Üniversitesi kurulması ile ilgili maddenin de yer aldığı Bakanlar Kurulu tasarısının görüşüleceği Milli Eğitim Komisyonu toplantısına katılmış;ilgili maddenin tasarıdan çıkarıldığını duyurmuştu.


LÜTFİ ELVAN TWITTER’DAN “BU YAZ BU KONU HALLEDİLMİŞ OLACAK” DEMİŞTİ

Kalkınma Bakanı, Mersin Milletvekili Lüfti Elvan Twitter hesabından Atıcı’ya cevap vererek; Tarsus’a üniversite yapılması konusunun yaz sonuna kadar kesinleşeceğini belirtmişti.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ