20.04.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

Milletvekili Atıcı’dan Mezitli Belediye Meclisi’ne Ziyaret

  • 07 Haziran 2016
  • 742 KEZ OKUNDU
Milletvekili Atıcı’dan Mezitli Belediye Meclisi’ne Ziyaret

Mezitli Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısına katılan CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, kentin yerelinde yaşanan sorunları Ankara’ya TBMM gündemine taşımak amacıyla zaman zaman bu şekilde belediye meclis toplantılarına katılmaya çalıştığını söyledi.

Mezitli Belediyesi Haziran Ayı Olağan Toplantısının ilk bileşimi yapıldı. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan başkanlığında yapılan toplantıya konuk olarak, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı katıldı.

Mezitli Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen meclis toplantısı öncesi söz alan CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, bir milletvekilinin görevinin kentinde yaşanan sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşımak olduğunu ifade ederek, kendisinin de bir gelenek haline getirdiği uygulama ile belediyelerin meclis toplantılarına katıldığını söyledi.

“Sizlerin benden istekleri var mı? Mersin ve Mezitli adına aldığı geri bildirimleri de meclis kürsüsüne taşıyıp sizlerin sorunlarını çözmek istiyorum” şeklinde konuşan Atıcı, “Bu benim sık yaptığım bir eylem ama gelenek haline tam olarak gelmedi, umarım diğer parti üyeleri de sizlerle yüz yüze gelip sorunları konuşurlar” dedi.

mezitli-belediye-meclisi-toplantisi2

Mersin söz konusu olduğunda sadece Mezitli olarak hiç bir parti üstünlüğü olmadan bir arada olmak gerektiğinin altını çizen Atıcı, “Bu durumu Mezitli’de görüyorum ve çok mutlu oluyorum. Bizler de diğer parti milletvekilleri ile bir araya gelerek Mersin’in sorunlarını konuşuyoruz ” diye konuştu.

Akkuyu’da yapımına devam edilen Nükleer Santrale parti ayrımı olmadan halkın yüzde 80’ne yakını bu Santral’in kurulumuna karşın çıktığına dikkat çeken Atıcı, konuşmasında “Ben bir hekim olarak Nükleer Santral’in kurulumu ile başımıza gelecekleri ömür yetiğince anlatmaya çalışmaya devam edeceğim. Nükleer Santral de herhangi bir sızıntı olduğu taktirde biz bunu ışık olarak göremiyoruz. Alternatif enerjiler varken neden nükleer enerji diye sorguluyoruz ve bu alternatif enerjiler sayesinde ülkemizin yüzde 7,5 büyüme göstereceğinin araştırmasını yapmış bulunmaktayız” ifadelerine yer verdi.

HERKES VERDİĞİ SÖZÜ TUTMALI

Her kesimin ortak amacının partiler üstünlüğü olmadan seçilmiş siyasetlerin verdiği sözleri tutması olduğuna vurgu yapan Atıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim, hangi parti olursa olsun, hangi yönetim olursa olsun mutlaka başarılı olmasını istememiz lazım. Yani ‘Büyükşehir’i MHP yönetiyor’ diye ‘başarısız olsun’ demek bana göre vatan hainliğidir. ‘Türkiye’yi Ak Parti yönetiyor’ diye ‘ülke ekonomik krize gitsin batsın ve gitsinler’ demek bana göre vatan hainliğidir. Bunları kesinlikle akla getirmeden ‘biz daha iyisini yaparız’ noktasında olması gerek. Ama bu seçilmişlerinde verdiği sözleri tutmalarını sağlamak bizim boynumuzun borcu. Sayın Kocamaz’ın sözlerini tutmasını beklemek bizim en doğal hakkımızdır. Ak Parti’nin buradan çıkan bakanı Lütfü Elvan’ın, Mersin’e verdiği sözlerin de takipçi olmalıyız. Sadece biz değil hep birlikte Ak Parti, CHP, MHP olarak takip etmeliyiz. Kim ne söz verdiğiyse tutmalı. Sayın Neşet Tarhan da, ne söz verdiyse tutmalı. Aynı şekilde bende ne söz verdiysem tutmalıyım”

MEZİTLİ’YE AKTİF YAŞAM EVİ YAPILIYOR

Milletvekili Atıcı’nın konuşmasının ardından meclis gündemine geçildi. Mezitli Aktif Yaşlanma Evi Projesi ile ilgili teklifin Plan-Bütçe, İmar-Bayındırlık, Çevre-Sağlık, Eğitim-Kültür-Sanat, Gençlik-Spor, Kadın Erkek Eşitliği ile Tarım-Hayvancılık Komisyonlarına havalesine, mevcudun oy birliği ile karar verildi.

Toplantıda ayrıca Mezitli Belediyesi’nin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sağlık İçin Bölgeler Ağı üyelik başvurusu ile ilgili teklifin Plan ve Bütçe ile Eğitim, Kültür ve Sanat Komisyonlarınca görüşülmesi de karara bağlandı.

Mezitli Belediyesi İş Sağlığı ve Güvenliği İç Yönetmeliği ile ilgili teklifin Plan ve Bütçe ile Eğitim, Kültür ve Sanat Komisyonlarına havale edilirken, Macaristan’daki IFDF ‘Duna’ Organizasyon Komitesi tarafından 14 Temmuz – 17 Temmuz 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan Uluslararası Folklor Dans Festivaline, Mezitli Belediyesi Mersina Kültür ve Sanat Kulübü Folklor Dans Grubunun gitmesi ile ilgili teklifin Plan ve Bütçe ile Eğitim, Kültür ve Sanat Komisyonlarına havalesinin kabulüne, mevcudun oy birliği ile karar verildi.

KABUĞUMUZUN DIŞINA ÇIKIYORUZ

Dünyanın en gelişmiş şehirlerinde farklı bir belediyecilik anlayışının artık yerleşmeye başladığını ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Her ne kadar değişik isimlerle adlandırılsa da aslında ortak bir amaç için faaliyet gösteriyorlar. Özellikle tarımın yitirilmemesi, tarımsal üretimin şehre taşınması, parklarda sebze meyve yetiştirmekten tutun artık kaldırımlarda evlerin balkonlarında sebze meyve yetiştirmeye kadar giden bir süreç hakim olmaya başladı. Bunun dışında ‘Symbio Kent’ denilen yeni bir kavram ortaya çıktı. Ortak yaşam anlamına da gelebilecek bu yöntemle bu kenti sivil toplum örgütleri, derneklerle birlikte yönetmek yönetimlerde hakim olmaya başladı. Yoksa asfalt ve kaldırıma boğduğumuz zaman o yaşadığımız dünya arzuladığımız dünya olmuyor” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ