20.04.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

Burhanettin Kocamaz 19 Mayıs’ı Kutladı

  • 19 Mayıs 2017
  • 870 KEZ OKUNDU
Burhanettin Kocamaz 19 Mayıs’ı Kutladı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle yazılı bir mesaj yayınladı.

Başkan Kocamaz’ın mesajı şöyle;

“Sevgili gençler!

Bugün 19 Mayıs 2017… Bundan 98 yıl önce 19 Mayıs 1919’da yakılan hürriyet meşalesini taşıyan genç bedenler ve inanmış ruhlar; bir vatan, bir millet, bir medeniyet ve bir nesil uğruna, yani bugünkü Türkiye ve bizler uğruna canlarını feda ettiler.

Şimdi Cumhuriyetimizin üçüncü nesline düşen görev; aynı değerler uğruna gerekirse can vermek ancak bundan daha öncelikli olarak, kan yerine ter akıtarak Türkiye’yi hak ettiği güç ve refaha kavuşturmaktır.

Şüphesiz bunun yolu; millî ve manevî değerlerine bağlı, beden ve ruh sağlıyı yerinde, eğitimli, sevildiğini ve korunduğunu bilen bir gençlik yetiştirmekten geçmektedir. Gençliğin sahip çıkmadığı bir fikir, inanç ya da düşüncenin geleceği yoktur. Büyük Atatürk’ün ‘çağdaş uygarlık seviyesi’ olarak belirlediği Kızılelma’ya, ancak bu özelliklere sahip bir gençlikle ulaşabiliriz.

Sevgili Gençler!

Yarınlarımızı temsil eden sizler, bin yıllık vatan topraklarımız üzerinde, medeniyetler beşiği Anadolu’nun 10 bin yıllık tarihinden de ilham alarak, yeni ve güçlü bir medeniyet hamlesini başlatabilirsiniz. Yeter ki insanlarımızı birbirine düşürmeye çalışan her düşünce ve davranışı; milli birlik ve beraberliğimizin en büyük düşmanı olarak bilin, tedbirlerinizi ona göre alın. Bir olun, beraber olun.

Büyük milletler ufku geniş, idealleri yüksek, fedakârlıkları sınırsız milletlerdir. Mete Han’dan Atatürk’e kadar bütün liderlerimizin rüyalarını süsleyen idealleri korumak ve geliştirmek sizlerin görevidir. Bu nedenle önceliğiniz, kişisel rahat ve konforunuz değil; devletimizi güçlü kılmak, milletimizi onurlu bir şekilde yaşatmak olmalıdır.

Unutmayınız ki; biz büyük bir milletiz. Büyük milletlerin zaferleri de, sıkıntıları da büyük olur. Ve büyük milletler, başkalarının dayanamayacağı kadar büyük sorunları 15 Temmuz’da olduğu gibi çok kısa sürede aşarak tarihe damgalarını vurabilen milletlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti kurulalı henüz 94 yıl oldu. 5 bin yıldır devletsiz yaşamayan bir milletin hayatında 94 yıl çok kısa bir zaman dilimidir. Bu kısacak zamanda geldiğimiz nokta, gelecekte neler yapabileceğimizin en büyük teminatıdır.

Sevgili Gençler!

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak; sizleri, Milletimizin ihtiyaç duyduğu özelliklere sahip gençler olarak yetiştirebilmek için bize düşenleri yapıyor, tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Üniversite gençliğine verdiğimiz eğitim desteğinin, okullarımıza yönelik hizmetlerimizin, her alanda sürdürdüğümüz kültür ve sanat faaliyetlerimizin, spor altyapısına yönelik projelerimizin ve spor kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik organizasyon ve etkinliklerimizin amacı budur.

Bizim nazarımızda hiçbir genç feda edilemez. Engelli ya da engelsiz, köylü ya da kentli, zengin ya da fakir, kız ya da erkek hiç fark etmez, bütün gençler bizim nazarımızda eşittir. Dezavantajlı gençlerimiz ise pozitif ayrımcılık ile akranlarının seviyesine gelmeyi fazlasıyla hak etmektedirler.

Öncelikli amacımız, Mersin’de kader birliği eden yaklaşık 2 milyon insanımızın ihtiyaçlarını, gelecek nesillerin hak ve imkânlarını koruyarak karşılayabilmektir. Sizlerin yarınlarda mutlu, huzurlu, güvenli ve müreffeh bir şekilde yaşayabileceğiniz bir Mersin kurmaktır.

Sevgili Gençler!

Sağlam binalar, sağlam temeller üzerine inşa edilirler. Son iki yüz yıldır yaşadığımız badirelere bir başka millet, inanın dayanamazdı. Eğer sizler azmederseniz, Selçuklu ve Osmanlı’nın bu topraklarda attığı sağlam temeller üzerine kurulmuş Türkiye Cumhuriyetimizi dünyanın en güçlü devleti haline getirebilir, milletimizi mutlu ve müreffeh yaşatabilirsiniz.

Çağlar değişir, nesiller değişir, sistemler değişir ama Türk’ün davası değişmez. Bizim davamız Allah yolunda vatan, millet, bayrak ve hürriyet davasıdır. Ve sonsuza kadar da böyle kalacaktır. Unutmayınız ki; hiçbir şey vatan ve milletin bütünlüğünden daha aziz, bağımsızlıktan daha değerli değildir.

Evet, bugün de iç ve dış kaynaklı pek çok sorumuz var. Ancak bilmeliyiz ki, matem ölüyü diriltmez! Hayıflanmak geçmişi geri getirmez! Kederlenmek belayı defetmez! Huzurun ve güvenli yaşamın anahtarı inanmak, durmaksızın çalışmak ve üretmektir…

5 bin yıllık kesintisiz devlet tecrübesine sahip tek millet olarak; söyleyecek daha pek çok sözümüz vardır. Bu sözleri, Mehmet Akif Ersoy’un, “Sözü sağlam, özü sağlam adam ol, ırkına çek” tavsiyesine uyarak, devlet geleneğimize ve töremize dayanarak sizler söyleyeceksiniz. Aziz milletimizin namusunu asla çiğnetmeyeceksiniz.

Sevgili Gençler!

19 Mayıs 1919, aziz milletimizin son gurur tablosu Türkiye Cumhuriyetimizin kurulması ile sonuçlanan şanlı milli mücadele yolculuğumuzun ilk adımıdır.

Türkiye Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkacak, O’nun gösterdiği aydınlık ve çağdaş yolda hiç durmadan yürüyecek, O’na dil uzatan, hakaret eden her kim olursa olsun Atamızın sahipsiz olmadığını belirtecek ve ağzının payını vereceksiniz. Demokrasi ve Cumhuriyete sonuna kadar sahip çıkacaksınız. Şunu da herkes bilmelidir ki; Atatürk’ün ayakkabısı dahi olamayacak alçaklara bu topraklarda laf düşmez.

Bu kutlu gün dolayısıyla, aziz milletimizin ve özellikle gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını tebrik ediyorum. Mesajımı, Cumhuriyetimizin kurucusu Atamızın sizlere yani Türk gençliğine güveninin ifadesi olan şu sözleriyle noktalamak istiyorum:

“Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek olan sizlersiniz… Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

Sonuna kadar Demokrasi, sonsuza kadar Cumhuriyet.

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!

Var olsun Türk milleti!

Ne mutlu Türk’üm diyene!”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ