12.06.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

Mimar Sinan, Yenişehir’de Anıt Parkı Açılarak Anıldı

  • 27 Nisan 2017
  • 1.152 KEZ OKUNDU
Mimar Sinan, Yenişehir’de Anıt Parkı Açılarak Anıldı

Mimar Sinan’ı Anma Haftası kapsamında Yenişehir Belediyesi tarafından yaptırılan, büyük usta Mimar Sinan’ın Anıt ve Parkının açılışı, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ömer Sakar ve çok sayıda vatandaşın katıldığı bir törenle açıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ömer Sakar; Balkanlardan Yakın Doğuya, çok geniş bir coğrafyada Osmanlı Kültür Dünyasının en özgün mimarisini yaratan büyük usta Mimar Sinan’ın ölümünün 429. yılında sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz. Mimar Sinan anısına bu parkı kentimize kazandıran ve büyük ustayı ölümsüzleştiren Yenişehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Genç’e odam ve tüm mimarlar adına teşekkür ediyor başarılı çalışmalarının devamını diliyorum, dedi.

Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, açılışta yaptığı konuşmasında; Bugün burada Mimar Sinan Parkının ve heykelinin açılışını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mimar Sinan’ın heykelini yaparken, Türkan Saylan’ ın da büyük bir büstünü yaptık. 9. Caddede bulunan 18.000 m2 lik Türkan Saylan Parkı’na koyduk. Bunların yanında 2 adet Atatürk heykeli yaptık. Birini Pirireis Parkına, diğerini de şu anda 44.000 m2 olarak yapımı devam eden 50. Yıl Mahallesindeki bir parkımıza koyduk. Ayrıca Nazım Hikmet’ in vasiyetine uygun olarak Irgat Osman’ın heykelini yapıyoruz. Önümüzdeki iki yıl içinde Yenişehir’e yakışan birçok heykelin yapımını gerçekleştireceğiz.

Birazda Yenişehir Belediyesi’nin yapmış olduğu hizmetlerden bahsetmek istiyorum. Şu anda Yaşlı Yaşam Merkezi’mizin yapımı devam etmektedir. Bu proje Kültür Merkezi’ nden daha büyük bir proje. 2018 yılının ortalarında açılışını yapacağız. Üniversite öğrencilerin en önemli ihtiyaçlarından biri olan 400 kişilik bir yurt projesi hazırladık. Şu anda ihale aşamasında, bu projede 2018 yılının ortalarında hizmete girecek. Ayrıca günlük ortalama 2000 kişinin faydalanabileceği Sağlık Polikliniğinin yapımına başladık. Yıl sonuna kadar bitirip vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Halk Eğitim Merkezi projemizin ihalesi tamamlandı, yapımı devam ediyor. Yenişehir Belediyesi olarak önem verdiğimiz projelerden biri olan Bilim Deney Merkezi’nin yapımına başladık. Eskişehir’de bulunan Bilim Merkezinden daha büyük olacak olan bu merkezde öğrenciler kendileri deney yapacaklar, dünyamız, gezegenler ve evren hakkında bilgiler öğrenecekler.

Belediye Başkanlığım devam ettiği sürece Mersin’e ve Yenişehir’e yakışan hizmetler ve projeler üretmeye devam edeceğiz, dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ