24.07.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

Mezarlık Bilgi Sistemi Mersin’de Uygulamaya Geçti

  • 08 Eylül 2017
  • 858 KEZ OKUNDU
Mezarlık Bilgi Sistemi Mersin’de Uygulamaya Geçti

Mersin Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından hazırlanan Mezarlık Bilgi Sistemi Projesi hayata geçirildi. Akbelen Mezarlığı başta olmak üzere mezarlıklara kurulmaya başlanan sistem ile yakınlarının mezarlarını ziyaret eden vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlanacak.

Sosyal belediyecilikte Türkiye’de örnek çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların hayatını kolaylaştıran projelere devam ediyor. Son olarak Mezarlık Bilgi Sistemi Projesi’ni hayata geçirerek, Mersin’e bir yenilik daha kazandıran Büyükşehir Belediyesi, sistemi ilk olarak Akbelen Mezarlığı’nda hayata geçirdi.

Mezarlığa gelerek yakınlarını ziyaret eden vatandaşlar için oluşturulan sistem ile vatandaşlar mezar yerlerine, görsellerine, mezar yerinin haritalarına ulaşabilecek. Mersin’de yaşayan vatandaşlar, Mezarlık Bilgi Sistemi ile ziyaret edecekleri mezar yerlerinin sözel bilgileri yanı sıra, mezar yerinin görsellerine, konumlarına, 3 dinde mezar yeri ziyaret adabı ile ilgili bilgilere, Büyükşehir Belediyesi ile ilgili haber ve duyurulara erişerek, cenaze hizmetlerine online olarak başvuru yapabilecek. Vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi’ne iletmek istedikleri dilek, istek ve şikâyetlerini sistem üzerinden iletebilecek ve mezar yeri ziyareti esnasında mobil cihazları ile sistem üzerinden 3 dinde dua okutabilecek.

Sistem web portalı, mobil uygulama, kiosk cihazı ve wallboard cihazı olmak üzere 4 bileşenden oluşuyor. Mezarlık Bilgi Sistemi temelde internet tarayıcıları ile birlikte çalıştığı için internet bağlantısı olan her vatandaş, dünyanın her yerinden sisteme ulaşabiliyor.

Mobil yazılım sesli navigasyon özelliği ise vatandaşlara ziyaret etmek istedikleri mezar yerine kadar rehberlik ederek, vatandaşların ziyaret edecekleri mezar yerini hızlı bir şekilde bulmasını sağlarken, aynı zamanda mobil uygulama sayesinde vatandaşlar mezar yeri ziyareti esnasında mobil cihazları ile sistem üzerinden 3 dinde dua okutabilecek.

Mezarlık alanı girişlerinde bulunan kiosk cihazları sayesinde vatandaşlar ziyaret edecekleri mezar yerine ait harita çıktıları alabilecekken, mezarlık alanı girişlerinde bulunan wallborad cihazları ile vatandaşlar defin işlemleri ile ilgili bilgilere direkt erişebilecek.

Görme ve işitme engelli vatandaşların kullanımına uygun olan sistemde tapusu olmayan, boş olan mezar yerlerinin tespiti yapılarak, Akbelen Mezarlığı başta olmak üzere mezar yeri tahsisi ile ilgili mağduriyetlerin giderilmesi sağlanacak.

“Sistemi görünce çok şaşırdım. Aklıma gelmezdi”

Akbelen Mezarlığı’na yakınlarının mezarını ziyarete gelen, Mezarlık Bilgi Sistemini ilk kez gördüğünü ve çok şaşırdığını belirten vatandaş Murat Gündoğan, Sistemi çok beğendim. Akbelen Mezarlığı büyük bir mezarlık. Bir insan mezarlığa yakınlarının kabirlerini ziyarete geldiği zaman uzun süre dolaşıp duruyordu. Çünkü büyük ve biraz karışık bir mezarlık. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz yine güzel bir projeye imza atmış. Biraz önce görevli arkadaşlar bana sistemi anlattı. Geliyorsun yakınının ismini soy ismini yazıyorsun otomatik olarak hangi adada olduğu çıkıyor. Direkt adrese gidebiliyorsun. Ayrıca çok kolay bir sistem. Hemen mezarlığın girişine yerleştirmişler. Sadece Müslümanlar için değil Hristiyanlık ve Yahudilik dinine mensup insanlar için de dualar sistemde mevcut bulunuyor. Sistemi görünce çok şaşırdım. Aklıma gelmezdi. Çünkü Mersin’de daha önce görmediğim bir şey. Zaten yalnızca burada değil her yerde Mersin’de daha önce görmediğimiz hizmetleri görüyoruz. Mersin’e çok güzel işler yapılıyor” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ