12.06.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

Mersin’de Toplu Taşımaya Olan İlgi Yıldan Yıla Artıyor

  • 12 Aralık 2017
  • 1.024 KEZ OKUNDU
Mersin’de Toplu Taşımaya Olan İlgi Yıldan Yıla Artıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi sürdürülebilir kent içi ulaşım ağını genişletmek, toplu taşımanın kent içinde yaygınlaşmasını sağlamak amacı ile ulaşım hizmetleri çalışmalarına devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği ulaşım hizmetleri sayesinde kentin toplu taşımaya olan ilgisi giderek artıyor. 2014 Mart ayından bu yana aldığı otobüs ve sıklaştırdığı hat – sefer sayıları sayesinde kentte toplu taşımaya olan tercih fazlalaştı.

2014 yılında 11 milyon 808 bin 257 olan senelik yolcu sayısı yeni araçların alınması, hat ve sefer sayılarının arttırılması ile 2015 yılında 19 milyon 397 bin 249’e ulaşarak yüzde 64 oranında bir artış sağladı. Her yıl artan yolcu sayısı 2017 Kasım ayı itibari ile 22 milyon 675 bin 236 bine ulaştı.

Bu artışta Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin filosuna dâhil ettiği araç sayıları etkili oldu. Mersin Büyükşehir Belediyesi 2014 yılı Mart ayında teslim aldığı 118 toplu taşıma araç sayısını 2017 Kasım ayı itibari ile 229’a çıkararak araç sayılarında yüzde 94’lük bir artış sağladı. 2014 yılında 38 olan hat sayısı ise 2017 yılında 61 oldu.

Toplu taşımanın yıldan yıla tercih edilebilir olmasında etkili olan etmenler Kasım ayında yapılan ulaşım anketinde yolcuların en çok memnun oldukları konuya göre değerlendirildi. Memnuniyet düzeylerine göre araçların hareket saatlerine olan uyumu, duraklara olan erişimi, araçların temizliği ve toplu taşımaya olan güven tercih edilirlikte ön sıralarda yerini aldı.

Aynı zamanda Mersin Büyükşehir Belediyesi kasım ayında Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, Transist 2017 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı’nda ‘Toplu Taşımada Güvenilirlik’ birincilik ödülüne layık görülerek güvenli ulaşım yönünü tescillemiş oldu.

Engellilerin toplu taşıma araçlarını tercih etme oranları da yıldan yıla artış gösterdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi sürdürülebilir ulaşım ve her hedef kitle için erişilebilir bir ulaşım anlayışı ile engelsiz araçları filosuna dâhil etti. Engellilere uygun toplu taşıma araçları sayesinde engelli vatandaşların şehir içi toplu taşıma tercihleri de artış gösterdi. 2014 yılında toplu taşıma araçlarını tercih eden engelli sayısı 618 bin 946 iken bu oran 2017 yılı sonuna doğru 943 bin 869 oldu.

Otobüs gitmeyen ilçeler toplu taşıma ile buluştu

Silifke, Çamlıyayla gibi daha önce toplu taşıması olmayan ilçelere de hat sayısı eklenerek, ilçelere erişim kolaylaştırıldı. Aynı zamanda daha önce hat ve sefer sayıları az olan ilçelerin hat ve sefer sayıları da yıldan yıla arttırılarak ulaşımda hizmet ağı genişletildi.

<iframe src=”https://www.youtube.com/embed/vWRQLXJ7Yr8″ width=”560″ height=”315″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”></iframe>

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ