24.07.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

Mersin Kuvayı Milliye Anıtına Kavuştu

  • 04 Ocak 2020
  • 1.083 KEZ OKUNDU
Mersin Kuvayı Milliye Anıtına Kavuştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz dönemde, Anıt Katlı Kavşak çalışmaları sırasında zorunlu olarak yerinden kaldırılan ve talihsiz bir şekilde tahrip olan Kuvayımilliye Anıtı’nı restore ettirdi ve anıtı Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde eski yerine yerleştirdi.

Mersin’in simgelerinden biri haline gelen Kuvayımilliye Anıtı’nın Mersinliler’le yeniden buluşturulması dolayısıyla yapılan törene, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Mersin Milletvekilleri Cengiz Gökçel, Ali Mahir Başarır ve Alpay Antmen, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz ile Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de katıldı.

“Onlar olmasaydı bugün bu Cumhuriyet çatısı altında olmazdık”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, konuşmasına, “3 Ocak Mersin’in doğum günü. 3 Ocak 1922, Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun, bağımsız ve özgür yaşamayı kendine şiar edinmiş bir ulusun haykırışının, çırpınışının yıl dönümü” diyerek başladı.

Başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Mersin’de, Tarsus’ta, Adana’da her şeyini feda eden şehitlerin anısı önünde saygıyla eğildiğini söyleyen Seçer, “Onlar olmasaydı bugün bizler burada, Atatürk’ün bağımsız, laik Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında yaşamıyor olacaktık. Ama çok şükür ki böyle ecdatların torunlarıyız. Bunun onuruyla yaşıyoruz” dedi.

“Toplum böyle sahneleri istiyor”

Kuvayımilliye Anıtı’nın açılışının farklı siyasi görüşlerden belediye başkanlarını bir araya getirdiğine işaret eden Başkan Seçer, “Mevzubahis olan vatan olunca, Türkiye olunca, Mersin olunca gerisi teferruat oluyor. Toplum böyle sahneleri, böyle resimleri istiyor. İnşallah bundan sonra birliğimizi, beraberliğimizi her ortamda göstereceğiz. Bizi yarınlara taşıyacak olan çağdaş dünyayla rekabet ettirecek olan, o bir arada olma gücü. Bunu sağlayabilirsek dünyanın saygın ülkeleri arasına girebileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

“Bu bilinçle, bu şiarla burada kardeşçe yaşayacağız”

Başkan Seçer, Kuvayımilliye Anıtı’nın bağımsızlık mücadelesi tarihimizde önemli bir yeri olduğuna değinenerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toplumlar, halklar tarihini bilmeli. Ecdadını bilmeli. Bugün hangi koşullarda yaşadığının farkında olmalı. Bu meşakkati, çileyi kimlerin çektiğini bilmeli ve hatırlamalı ki geleceğine aydınlık yol oluştursun. Geleceğine ışık tutsun. 3 Ocakları hep hatırlayalım, yaşayalım, yaşatalım. Savaş istemiyoruz, barış, huzur, kardeşlik istiyoruz ama 3 Ocak memleketimize, birliğimize, beraberliğimize, canımıza, malımıza kast edenlerle nasıl mücadele edeceğimizi de göstermemiz gerektiğinin bir ispatıdır. Bunun için hatırlayalım. Bunun için çocuklarımıza hatırlatalım. Geleceğimize ışık tutsun. Burada bir inşaat çalışması oldu. Anıt zorunlu olarak yerinden kaldırıldı. Kimsenin istemediği bir durumdu.  Bazı tahribatlar oldu. Biz bunu orijinali gibi tekrar tedavi ettik, rehabilite ettik. Bundan sonra da bundan önce olduğu gibi bu anıtın önünden geçen herkes bir anlamda Kuvayımilliye mücadelesini hatırlayacak. Bu toprakların kolay bir şekilde vatan olmadığını, özgürlüğün ne değerli bir unsur, ne değerli bir yaşam biçimi olduğunu hatırlayacak. Çukurova, bereketli bir bölge. İnşallah hep bolluk içerisinde oluruz. Fakir, zengin ayrımı olmaz. Bölgesel farklılıklarımız olmaz. Biz tek kimlik taşıyoruz. Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti yazıyor. Bu bilinçle, bu şiarla burada kardeşçe yaşayacağız. İnşallah Mersin’i çok daha iyi noktalara getireceğiz.”

Yılmaz’dan Başkan Seçer’e teşekkür

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz da 3 Ocak zaferini kazanan Kuvayımilliyecilerin, zafer yıl dönümlerinde Çavuşlu’dan Cumhuriyet Alanı’na kadar yürüdüklerini, bu yürüyüş sırasında bugün anıtın dikildiği meydandan geçtiklerini belirterek, “Bu meydan bu nedenle önemli” dedi. Yılmaz, Kuvayımilliye Anıtı’nı tasarlayan ve yeniden restore eden Prof. Dr. Mustafa Yüksel ile anıtı eski yerine kavuşturan Başkan Seçer’e teşekkür etti.

Kuvayımilliye Anıtı’nı tasarlayan, tahribattan sonra anıtı restore eden Prof. Dr. Mustafa Yüksel, törende yaptığı konuşmada, anıtın yeniden hayata döndürülmesine ve Kuvayımilliye mücadelesinin kent belleğinde yaşatılmasına katkılarından dolayı Başkan Seçer’e teşekkürlerini iletti.

Kuvayımiliye Anıtı’nın açılış töreninde, Sarıkeçili Yörükleri Derneği Başkanı Bayram Gök, platforma gelerek, Başkan Vahap Seçer’e Yörüklere özgü poşu hediye etti ve omuzlarına örttü. Konuşmaların ardından Kuvayımilliye Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Mersin Şehitliği ziyaret edildi

Öte yandan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Hasan Gökbel ve Olcay Tok, 3 Ocak Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı dolayısıyla Türkiye Muharip Gaziler Derneği, Harp Malulü Gaziler, Şehitler, Dul ve Yetimler Derneği ile Gazi ve Şehit Ailelerine Yardım Derneği temsilcilerinden oluşan heyet ile birlikte Mersin Şehitliği’ni ziyaret etti. Heyet, şehitler için dua ederek, mezarlarına karanfiller bıraktı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ