24.04.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

“Mersin Barış Kenti, Kardeşlik Kentidir. Ayrımcılığı Reddediyoruz.”

  • 11 Ocak 2021
  • 492 KEZ OKUNDU
“Mersin Barış Kenti, Kardeşlik Kentidir. Ayrımcılığı Reddediyoruz.”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde etnik ve mezhepsel ayrımcılık yapıldığına ilişkin iddialar üzerine tartışma yaşandı.

Bu tartışmalara tepki gösteren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Bu ülke milliyetçisiyiz biz. Bu ülkede ayrımcılığı reddediyoruz. Hepimiz kardeşiz. Burası barış kenti, kardeşlik kenti bin kere söylüyorum. Kim kimi ayırabilir, kim kime ötekileştirebilir? Buna müsaade edemeyiz” diye konuştu.

“Bu ülkede ayrımcılığı reddediyoruz”

Büyükşehir Meclisi’nde Tarsus İlçesi Atalar Mahallesi 194 Ada 1 parselin Yenice’ye ve çevresine ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı revizyonuna göre ibadethane olarak işaretlenmesine ilişkin madde görüşüldü. Bu konuda bazı meclis üyeleri arasında etnik ve mezhepsel ayrımcılık yapıldığına ilişkin tartışmalar yaşandı. Başkan Seçer, bir meclis üyesine yönelik olarak şunları söyledi:

“Bu konudaki hassasiyetimi tartıya koyamazsın. Bu konudaki hassasiyetimi, samimiyetimi tartacak kantar yok sizin elinizde. Hiç siyaset yapma rica ediyorum. Bu tarz siyaset sana yakışmıyor, rica ediyorum. Ne demek yani, kim burada ayrımcılık yapabilir? Kim buna müsaade edebilir? Lütfen! Kamuoyuna mesaj vereceğim diye, burada kendini yorma. Ben fırsat vermiyorum, sen rahat ol. Bu ülkeyi benden fazla sevmiyorsun Sayın Topkara. Bu ülke milliyetçisiyiz biz. Lütfen böyle ucuz politikalar yapmayalım. Bu ülkede ayrımcılığı reddediyoruz. Hepimiz kardeşiz. Burası barış kenti, kardeşlik kenti bin kere söylüyorum. Kim kimi ayırabilir, kim kime ötekileştirebilir! Buna müsaade edemeyiz. Siyaset yapma adına siz şehri germeyin.”

Bir meclis üyesinin cemevlerinin ibadethane olmadığını dile getirmesi üzerine Seçer, “Şimdi biz ‘cemevleri ibadethane statüsüne alınsın’ diye bir yasa yapmıyoruz. Şu anda üstünde bulunduğu parselin ibadet yeri olarak işaretlenmesini tartışıyoruz. Kamuoyunu yanlış bilgilendirmeyin” diye konuştu.

Akdeniz Belediye Başkanı ve Meclis Üyesi Mustafa Muhammet Gültak’ın cemevlerine daha çok maddi yardım yapılmasıyla ilgili değerlendirmelerine de yanıt veren Seçer, şunları söyledi:

“Ben şimdi rakamlarla vereceğim. Siz dediniz ki, yardım yapmıyorsunuz, maddi sıkıntılar yaşanıyor. Daha önceki mecliste olan arkadaşlarımız bilir. 1’er milyon lira yardım kararı almış meclis ve biz yönetime geldiğimizde şu anda rakamları hemen acil istetmedim, ama hafızamda. İşimizi takip ediyoruz. Örneğin, Toroslar Cemevi bizden 800 bin lira para aldı, 200 bin lira da herhalde bitti. Ne kadar kaldı, 1 taksit kaldı. Demek ki 1 milyon lira ödenmiş ya da 150 bin lira kalmış. Yenişehir Cemevi, burada yöneticisi de var. 1 milyon lira almış bizim dönemimizde. Yaklaşık yüzde 50’si duruyordu. Kalanını ödedik, yani 500 bin TL olan kısmını. Yine aynı şekilde, Mezitli Cemevi yüzde 50’sinden fazlası duruyordu, yüzde 60 civarında ödentisi yapılmamıştı. Bunları da ödedik. Ama Akdeniz Belediyesi bu saydığı, tavsiyede bulunduğu, nasihatte bulunduğu cemevlerine merak ediyorum ne kadar yardımda bulunmuş? Onu da kendisinden söylemesini talep ediyorum.”

Başkan Seçer, ilk olarak Tarsus İlçesi Atalar Mahallesi 194 Ada 1 parselin ibadethane olarak işaretlenmesini meclis üyelerinin oylamasına sundu. Daha sonra, Tarsus İlçesi Yenice ve çevresine ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı revizyonuna gelen itirazları meclis üyelerinin oylarına sundu. İki oylama da oy çokluğuyla kabul edildi.

“Konu Silifke ise tekrar komisyonda görüşülmek üzere çekiyorum”

Meclis’te, Silifke İlçesi 1. Etap (Silifke-Merkez-Taşucu Planlama Bölgesi) 1/5000 Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Ulaşım Komisyonu ile Kamu ve Özel Sektör Yatırımları Koordine ve İzleme Komisyonu’na müştereken havale edilen konu da ele alındı. Konuyla ilgili meclis üyelerine bilgi veren Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Burada CHP grubunun bir şerhi var. Konu, bir ilçenin planları. Onun için daha dikkatli davranmak durumundayız. Kişisel bir mesele değil ancak buradaki herkes bizden bir an önce planların meclisten geçmesini bekliyor. Piyasada işler yürümüyor bu anlamda. Şimdi burada çekincelerimiz var. Bir tartışma açmak için söylemiyorum. Konu 1/5000’lik planlar. Bu düzenlemelerden benim haberim yok. Özellikle buradaki yoğunluk artışları, bakın bu çok önemli. Ama ben yine de iyi niyetli davranacağım, şimdi bir teklifle geleceğim konu Silifke olduğu için. Ben şu anda oylatsam bu reddedilir, Silifke kaybeder. Sadık Başkan’ın yapacağı belediye binasında değiliz. Biz de ona yardımcı olalım, güzel bir bina yapsın, önerilerimizi getirelim çünkü gelecek belki 50 yıl kullanılacak bu bina. Bir görselliği olsun, şehir estetiğine uygunluğu olsun. Bunları kendisine söyleme hakkımızdır. Kendisinin de iyi niyetli davrandığını çok net biliyorum. Daha önce de kendisiyle konuştum. Ben bunu komisyona tekrar iade edeceğim ancak özellikle yoğunluk artışları konusunda ortaklaşalım arkadaşlar. Bakın ben sayısal çoğunluğu kullanmıyorum. Bunu da bir not alın. Şu anda oylama yapsam bu plan reddedilir. Burada derdimiz birbirimize ayar vermek, birbirimize engel olmak değil. Konu Silifke ise ben bu konuyu tekrar komisyonda görüşülmek üzere çekiyorum. Bunu oylarınıza sunuyorum ama söylediğim gibi. Şimdi arkadaşlar farklı düşünenlerle inatlaşacağız diye en büyük sorunu daha da mı öteleyelim, vatandaşın tepkisini mi alalım onu mu istiyoruzNiye bundan rahatsız oluyorsunuz anlamıyorum.

“Siz bu konuları bana aktarmamakla sayısal çoğunluğunuza güvendiniz”

Bir meclis üyesinin sayısal çoğunluk ile ilgili yaptığı eleştiri üzerine Seçer, “Siz bu konuları bana aktarmamakla, gelip benim fikrimi almamakla komisyondaki sayısal çoğunluğunuza güvenerek yaptınız. Yoksa gelip benim de fikrimi alırdınız. Konu Silifke olduğu için tekrar bir müzakere edelim bizim de görüşümüz alınsınBakın tekrar söylüyorum ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu konulardan bihaber olarak bugün burada Meclis’i yönetiyorum. Bir ilçenin planından bahsediliyor ve istenilen değişiklik Büyükşehir Belediye Başkanı’nı ilgilendiren bir konu 1/5000’lik planlar. İlçe Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanı, komisyon başkanı gerekse komisyon üyeleri oturup bir masa etrafında, mesele belediye binasıdır, belediye pazar yeridir, bunların hepsi çözülecek konular. Şimdi siz feveran ediyorsunuz ama ben bir şeye işaret etme adına söylüyorum yoksa çoğunluk demokrasisini ben her zaman eleştiriyorum. Böyle bir zihniyetimiz yok. Bakın biz bu rüzgâra kapılırsak buradan karar çıkmaz. Burada ağız tadıyla bir karar da alamayız. Sen bana ben sana, onun için ben diyorum ki bunu tekrar komisyona çekelim. Hemen yarın buyurun gelin, oturalım konuşalım. Komisyona getirin, birkaç gün sonra bunu getiririz ve buradan geçer hiç olmazsa ağzımızın tadıyla, oybirliği ile geçer” dedi.Maddenin tekrar görüşülmek üzere daha önce görüşülen ilgili komisyonlara iadesi oybirliğiyle kabul edildi.

Başkan Seçer’den “Refakatçi Evi Projesi” müjdesi

Mecliste oylanan gündem maddelerinden birisi de Sosyal Hizmetler ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği’nde Sayıştay Bakanlığı’nca yapılması istenen değişiklik oldu. Başkan Seçer, söz konusu değişiklikle “Refakatçi Evi Projesi” ile ilgili bir eksiğin tamamlanmış olduğunu duyurdu. Mersin’in 16 bin kilometrekarelik geniş bir coğrafya üzerine kurulu olduğunu belirten Seçer, müştemilatı ve teşekkülü daha fazla olan büyük hastanelerin kent merkezinde yer aldığına dikkat çekti. Seçer, tedavi için kent merkezine gelen hastalara refakat eden kişilerin önemli sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını vurgulayarak, “Gelip burada barınacak yer bulamıyorlar. Annesi hastanede yatıyor, kız kardeşi hastanede yatıyor, refakatçisi oda alamıyor. O kadar ekonomisi yok. Nerede kalacak? Bir yakını varsa 3 gün onun yükünü çekebilir. Ama uzun süre kalamıyorlar. Bunu hayata geçirdik. Bu yönetmelikle çalışmaları bitirdik” dedi.

“Hem otel esnafı kazanacak hem de hasta yakınları artık sefil olmayacak”

“Refakatçi Evi Projesi” ile hem refakatçilere hem de otel esnafına destek olacaklarını belirten Başkan Seçer, “Biz bunu otellerimizden hizmet almak suretiyle yapacağız. Pandemi dolayısıyla çok da sıkıntı yaşadılar. Hiç olmazsa biz de yaralarına merhem olabiliriz bu uygulamalarla. Hem otel esnafı kazanacak hem de hasta yakınları artık sefil olmayacaklar” diye konuştu.

“Refakatçi Evi Projesi”, merkez ilçelerin kırsal mahallelerinde ve diğer 9 ilçede yaşayan vatandaşlardan Mersin’deki üniversite ve kamu hastanelerine yatılı veya ayakta tedavi için gelen hasta, hasta yakınları ve refakatçileri kapsayacak. 18 yaşından küçük hastanın en fazla 2 refakatçisi, 18 yaşından büyük hastanın ise 1 refakatçisi hizmetten faydalanabilecek. Şehit ve gazi yakınlarına öncelik tanınacak. Her tedavi döneminde hasta yakını en fazla 30 gün konuk edilecek. Kanser tedavisi gören hastalar için ise süre 45 güne kadar uzatılabilecek.

Toplu taşıma esnafına vize ücreti indirimi

Gündem dışı maddeler bölümünde ise 2021 mali yılı vergi, harç ve ücret tarifesindeki, Ulaşım Dairesi Başkanlığı bölümlerinde yapılacak değişiklikler de görüşüldü. Madde ilgili komisyonlara oy birliğiyle sevk edildi. Seçer, konunun vizeler ve ruhsatlarla ilgili bir konu olduğundan söz ederek, “Bize talep geldi. Minibüsçü esnafı, halk otobüsü esnafı, servis esnafı, taksi esnafı. Bütün T, M, H, S ve C plakalı toplam 5 bin 415 araç var. Bunların bize ödeyecekleri vize ücretleri var. 2021 yılına ait. Biz şöyle bir uygulama yapalım istedik. Bu ödentilerden indirim yapalım, S plakalılar yani servisler ama bunlardan okul servisi olanlar en mağdur olanlar. Bunlar hiç iş yapamadı. Bu vizelerden hiç para almamazlık yapamıyoruz, silemiyoruz, terkin yapamıyoruz. Bir en azından iz değer almamız lazım. Bunlardan yüzde 90 iskonto yapalım. yüzde 10’luk kısmını alalım diyoruz. Diğer T, M, H ve C olmak üzere, bunlar farklı araçlar, onlardan da yüzde 45 indirime gidelim. Bunu komisyona sevk edeceğiz zaten. Orada da değerlendirilecek” dedi.

“Toplu taşımada kullanım yaşını 15’e çıkarttık”

Toplu taşıma araçlarının 10 yıl olan trafikte olma yaşı ve devriyle ilgili de düzenleme yapacaklarını ifade eden Seçer, pandeminin yarattığı ekonomik sorunlar ve travmalar nedeniyle hem devir işlemlerindeki süreyi hem de toplu taşımada kullanım yaşını 15’e çıkaracaklarını söyledi. Seçer, “10 yıl geçtiği zaman yapılamıyordu ya da 12 yaşına kadar bu araçlar toplu taşımada kullanılabiliyordu. Biz bunun her ikisini de pandeminin getirdiği, bunların komplikasyonları, yarattığı ekonomik sorunlar, travmalar; bunları da göz önüne alarak, her ikisini de hem devir işlemlerindeki süreyi hem de toplu taşımada kullanım yaşını 15’e çıkarttık. Böyle bir teklifle geliyoruz komisyona. Diğer belediyelerle de değerlendirme yaptık, şartları inceledik, kendi koşullarımızı idare olarak göz önüne aldık. Bu şekilde bir teklifle, idarenin teklifi olarak, Plan ve Bütçe ve Ulaşım Komisyonu’na sevkini oylarınıza sunuyorum” diye konuştu. Maddenin ilgili komisyonlara sevki oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis’te ayrıca, Mersin Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçlarının çalışma usul ve esaslarını belirleyen toplu taşıma araçları, özel halk otobüsü ve minibüs yönetmeliği ve ticari taksi yönetmeliğinin günümüz şartlarına uygun revize edilmesi de görüşüldü. Başkan Seçer, “Az önce bahsettiğim konu. Yaş meselesi. Devirlerde ve kullanımda. Bunu da yine Plan ve Bütçe, ayrı ayrı 2 teklif olarak ve Ulaşım Komisyonu’na sevkini oylarınıza sunuyorum” dedi ve maddenin ilgili komisyonlara sevki oy birliğiyle kabul edildi.

“Her Sebze Hali’nin kira koşullarına göre bir düzenleme getirmenin daha adaletli olacağı varsayımıyla bazı düzenlemeler yapmak istiyoruz”

Sebze ve meyve toptancı hallerinde faaliyet gösteren kiracılardan alınan ve her yıl ocak ayında 1 yıllık kira bedelinden az olmamak üzere belirlenen teminat tutarı da Meclis’te gündeme geldi. Madde ile ilgili konuşan Başkan Seçer, “Bu konu hal esnafını ilgilendiren bir konu. Teminat alma zorunluluğumuz var. Ama bunu seyyanen değil de, her Sebze Hali’nin kira koşullarına göre bir düzenleme getirmenin daha adaletli olacağı varsayımıyla bazı düzenlemeler yapmak istiyoruz. Bunu da komisyonun takdirine sunacağız. Halden anlamak lazım, biz de halden anlıyoruz” dedi. Konu Plan ve Bütçe Komisyonu’na oybirliğiyle sevk edildi.

Temiz Akdeniz Projesi’yle ilgili Başkan Seçer’e yetki verildi

Öte yandan, Meclis’te Forum Alışveriş Merkezi önü üst geçit altında bulunan boş büfenin 5 yıllığına Büyükşehir Belediyesi Denizkızı Turizm A.Ş. tarafından işletilmesiyle ilgili konu kabul edildi.

Ayrıca Temiz Akdeniz Projesi’yle ilgili üniversite desteği ile yapılacak projelerin Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmesine, proje kapsamında da temsil ve ilzama, sözleşme dahil bütün belgeleri imzalama konusunda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e yetki verilmesini kapsayan madde de kabul edildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ