12.06.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

İğne Oyası Geleneği Çamlıyayla’da Yaşatılıyor

  • 22 Ağustos 2016
  • 1.329 KEZ OKUNDU
İğne Oyası Geleneği Çamlıyayla’da Yaşatılıyor

 Anadolu’da kaybolan ve kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarını yeniden canlandırmak, ustaların tecrübelerini genç nesillere aktararak el sanatlarını hem kültürel hem de ekonomik açıdan değerlendirmek amacıyla 24 Haziran 2014 yılında ilki gerçekleştirilen Çamlıyayla İğne Oyası Festivali’nin ikincisi 23.08.2016 Salı günü yapılıyor.

Mersin’in en önemli yaylalarından biri olan Çamlıyayla 1.200 metre rakıma sahiptir. Diğer adı Namrun olan ilçenin Mersin’e uzaklığı 90 km’dir. Adı Hitit kaynaklarında İllibru olarak geçen Namrun Kalesi, Haçlıların bu bölgeye geldikleri devirde ve Selçuklular zamanında da önemini korumuştur. Kale, 1488 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilmiştir.

Çamlıyayla’da Namrun Kalesi’nin yanı sıra Papazın Bahçesi, Sinap Kalesi, Çini Göl, Ana Ardıç, Cehennem Deresi, Baştepe, Yazı Göl, Kadıncık Baraj Gölü öne çıkan, gezilmeden dönülmeyecek yerlerdir.

Dünya literatüründe “Türk Danteli” olarak adlandırılan iğne oyalarının en eski ve özgün biçimlerini Çamlıyayla İlçesi’nde bulmaktayız. Oyalar yapılırken kır çiçeklerinden, yapraklardan, meyvelerden ve hayvanlardan ilham alınmıştır. İğne oyalarının yazma süsü, yaka iğnesi, takı, kitap ayracı, gelin tacı gibi eşyaların süslenmesinde kullanılmasıyla beraber en önemli özelliği de halk arasında sözsüz iletişim aracı olarak değerlendirilmesidir.

2016’da ikincisi yapılacak olan “Çamlıyayla İğne Oyası Festivali” doğa, kültür, el sanatı severleri bir kez daha bu güzel ilçede buluşturmayı hedefliyor.

Çamlıyayla’da 23 Ağustos 2016 Salı günü saat 16.00’daki kortej yürüyüşünün ardından gerçekleştirilecek olan Çamlıyayla İğne Oyası Festivaline tüm halkımız davetlidir.

camliyayla-iğne-oyasi-festivali1

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ