12.06.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

“Çeşmeli-Taşucu Otoyolu Projesi De Yılan Hikayesine Dönmesin”

  • 26 Temmuz 2016
  • 2.026 KEZ OKUNDU
“Çeşmeli-Taşucu Otoyolu Projesi De Yılan Hikayesine Dönmesin”

CHP Mersin Milletvekili ve Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Mersin’in turistik bölgelerinde yaşanan trafik yoğunluğuna dikkat çekerek, her seçim dönemi gündeme getirilen Çeşmeli-Taşucu Otoyolu Projesinin ne zaman hayata geçirileceğini sordu.

Mersin’de nüfus ve araç sayısındaki artışın yanı sıra Silifke ve Erdemli ilçeleri başta olmak üzere bölgedeki turistik ve ekonomik faaliyetlerin yeni ulaşım ihtiyaçları doğurduğuna dikkat çeken Aytuğ Atıcı, “özellikle yaz döneminde deniz, yayla ve kültür turizmi ile mevcut nüfusun yaklaşık 5 kat arttığı Erdemli ve Silifke ilçelerinde ulaşım yalnızca ilçe merkezlerinden geçen D-400 karayolu üzerinden sağlanmaktadır. Yaşanan trafik keşmekeşliği sonucunda bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler için tatil adeta bir çileye dönüşmekte, artan trafik kazası riski sonucunda can ve mal kaybı da yaşanmaktadır.” dedi.

Bölgedeki trafik çilesini bitirecek olan Çeşmeli-Taşucu Otoyolu Projesinin ne zaman hayata geçirileceğinin halen netleşmediğini belirten Atıcı, AKP’nin son olarak 1 Kasım seçimleri öncesinde projenin 2016 yılında ihaleye çıkarılacağı sözünü verdiğini hatırlatarak; “Mersin, 2015 yılında da ülkemizin en çok vergi ödeyen 6’ncı ili olmuştur, ancak yatırım alma konusunda 24’üncü sırada yer alarak hükümet tarafından aynı hassasiyeti görememektedir ve yıllardır hayata geçirilemeyen projeler seçim dönemleri tekrar tekrar pişirilip vatandaşın önüne sunulmaktadır. Mersinliler soruyor, Çeşmeli-Taşucu Otoyolu Projesi ne zaman hayata geçirilecektir?” dedi.

İşte Aytuğ Atıcı’nın TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinin tam metni:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96 ıncı maddeleri gereğince talep ederim.

Aytuğ Atıcı
Mersin Milletvekili

Mersin ili sahip olduğu yaklaşık 300 km uzunluğundaki sahil şeridi ile Türkiye’nin önemli bir sahil kentidir. Tarihi, turistik ve kültürel özellikleri ve lojistik alanındaki faaliyetleri ile Akdeniz’de önemli bir jeopolitik değere sahiptir.

Erdemli ve Silifke ilçelerinde nüfus ve araç sayısının artışının yanı sıra bölgedeki turistik ve ekonomik faaliyetler yeni ulaşım ihtiyaçları doğurmaktadır. Özellikle yaz döneminde deniz, yayla ve kültür turizmi ile mevcut nüfus yaklaşık 5 kat artarken, ulaşım yalnızca ilçe merkezlerinden geçen D-400 karayolu üzerinden sağlanmaktadır. Üzerine bir de lojistik faaliyetleri eklenince Mersin’in trafiğinde tam bir keşmekeşlik yaşanmaktadır. Yaşanan trafik yoğunluğu nedeniyle bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler için tatil adeta bir çileye dönüşmekte, artan trafik kazası riski sonucunda can ve mal kaybı da yaşanmaktadır. Adana’nın Pozantı ilçesinden, Mersin’in Erdemli ilçesi Çeşmeli Mahallesine kadar uzanan Çukurova Otobanı ve Çeşmeli-Taşucu bölgesindeki mevcut bölünmüş yollar Mersin’in gereksinimlerine artık cevap verememektedir.

Mersin, 2015 yılında 7.8 milyar liralık vergi tahsilatı ile ülkemizin en çok vergi ödeyen 6’ncı ili olurken, yatırım alma konusunda 24’üncü sırada yer alarak hükümet tarafından aynı hassasiyeti görememekte ve yıllardır hayata geçirilemeyen projeler seçim dönemleri tekrar tekrar pişirilip vatandaşın önüne sunulmaktadır. Önceki seçim dönemlerinde de Mersinlilere vaadedilen “Çeşmeli-Taşucu Otoyolu Projesi”nin ne zaman hayata geçirileceği konusu halen net değildir. AKP, Mersinlilere 1 Kasım 2015 seçimi öncesi Çeşmeli-Taşucu Otoyolunun 2016 yılında ihaleye çıkarılacağı sözünü vermiştir.

Buna göre;

  1. Çeşmeli-Taşucu Otoyolu Projesi Bakanlığın 2016 yatırım programında var mıdır? Var ise ne zaman tamamlanması öngörülmektedir ve ne kadar bütçe ayrılmıştır?
  2. Yapımına 2003 yılında başlanan ve daha önce defalarca bitiş tarihi belirlendiği halde 13 yıldır tamamlanamayan Mersin-Antalya Sahil Yolu Projesi hangi aşamadadır, ne zaman tamamlanması öngörülmektedir?
  3. Bakanlığın 2016 yatırım programında Mersin’in batı bölgelerini (Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Mut, Gülnar, Silifke, Erdemli) içeren karayolu ulaşım projeleri var mıdır? Var ise bunlar hangileridir?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ