16.06.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

“Çamlıyayla’nın İğne Oyasında Türkiye’nin Renkleri Var, Barış ve Kardeşlik Var”

  • 24 Ağustos 2016
  • 1.447 KEZ OKUNDU
“Çamlıyayla’nın İğne Oyasında Türkiye’nin Renkleri Var, Barış ve Kardeşlik Var”

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili ve Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Mersin’in Çamlıyayla ilçesinde düzenlenen “İğne Oyası Festivali”ne katılarak ilçedeki esnaf ve vatandaşları ziyaret etti.

camliyayla-igne-oyasi-festivali1

Aytuğ Atıcı festival açılışında yaptığı konuşmada Çamlıyayla’nın iğne oyasını Türkiye’ye benzettiğini belirterek, “nasıl şu göğsümüzde duran iğne oyasındaki pembe yeşile yakışmışsa, nasıl mavi beyaza yakışmışsa, kırmızı sarıya yakışmışsa; Türkiye’deki yörükler Türkmenler Kürtlere; Kürtler Araplara, Araplar Lazlara, Lazlar da Çerkezlere yakışmıştır; ben iğne oyasını böyle gördüm. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu bugünlerde başta iğne oyası olmak üzere, bütün kültürel değerlerimizin, bütün manevi değerlerimizin, bütün ulusal değerlerimizin bu birlikteliğe katkı sunmasını diliyorum.” dedi.

İğne oyasının tarihte aslında bir iletişim yolu olarak da kullanıldığına dikkat çeken Atıcı konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“İğne oyaları gelinin kaynanaya isyanını, hasret çeken gelinlerin ızdırabını ve genç kızların sevdalarının dili olmuştur. Bugün Çamlıyaylalı kadınlardan şunu rica ediyorum; işlediğiniz bütün iğne oyalarında “teröre hayır” diye haykırın, yolsuzluk yapanlara, hırsızlık yapanlara, ahlaksızlık yapanlara “dur” diye haykırın, iğne oyasını barış için, kardeşlik için kullanın. O zaman iğne oyası sadece Çamlıyayla’yı değil, Türkiye’yi değil dünyayı sarar ve dünyaya barış ve kardeşlik getirir. İşte bu yüzden iğne oyası güzel, işte bu yüzden iğne oyasını işleyen o güzel eller makbul ve mukaddes. Benim de sözüm söz Meclis açılır açılmaz ilk günlerde yakama yine  iğne oyasını koyacağım ve Meclis kürsüsünden Çamlıyayla’nın selamını götüreceğim ve iğne oyasının öyküsünü anlatacağım.”

Festival açılışının ardından Çamlıyayla esnafını ve vatandaşları ziyaret eden Aytuğ Atıcı, gündemdeki gelişmeler üzerine değerlendirmelerde bulunarak, vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinledi.

camliyayla-igne-oyasi-festivali2

camliyayla-igne-oyasi-festivali3

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ