24.07.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

Aytuğ Atıcı: “Sivas’ta Yakılan İnsanlıktır”

  • 02 Temmuz 2016
  • 810 KEZ OKUNDU
Aytuğ Atıcı: “Sivas’ta Yakılan İnsanlıktır”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili ve Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Sivas katliamının yıldönümünde “Madımak’ın ateşi yüreğimizde ve vicdanlarda yanmaya devam ediyor” dedi.

23 yıl önce Pir Sultan Abdal’ı anma etkinliklerine katılmak üzere Sivas’a gelen aydın ve sanatçıların; insanlığa, aydınlanmaya, laikliğe, barışa ve özgür düşünceye karşı örgütlenen yobazların saldırısına maruz kaldığını ifade eden Aytuğ Atıcı, “33’ü aydın ve sanatçı ile 2’si otel görevlisi 35 canımız katledildi. Sivas’ta yakılan sadece 35 can değil, tüm insanlık olmuştur.” dedi.

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, yıllarca süren Madımak davasında faillerin adaletten kaçırıldığını, katillerin avukatlarının AKP’den milletvekili ve hatta bakan yapılarak ödüllendirildiğini ve olayın aydınlatılması için Meclis’te verilen kanun teklifleri ve önergelerin AKP oylarıyla reddedildiğini belirterek; “katliam yine AKP iktidarı döneminde zaman aşımına uğratıldı, insanlık suçunda zaman aşımı olamaz.” dedi.

Dün Sivas’ta kin ve nefret tohumları ekenler ile bugün devletin en tepesinde kindarlığa devam edenlerin aynı zihniyeti taşıdığını belirten Atıcı, “devleti yönetenler yurttaşları ayrıştırıyor, kutuplaştırıyor, ötekileştirmeye devam ediyor; ülkenin her bölgesinde gerici saldırılar gerçekleştiriliyor, Alevi mahallelerinde kapılar işaretleniyor, duvarlara “oruç tutun kâfirler” yazılıyor; insanlık yakılmaya devam ediliyor.” dedi.

Madımak’ı anmanın ve bu insanlık suçunun hesabını sormanın vicdan sahibi herkesin görevi olduğunu ifade eden Atıcı, Madımak Oteli  “Utanç Müzesi” olması için mücadeleye devam edeceklerini belirterek; “Sivas’ta yitirdiğimiz Canlar’ı bir kez daha saygı ve özlemle anıyorum. Unutmadık, unutturmayacağız.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ