23.06.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

Aytuğ Atıcı: “Haksızlığa direnme ve haykırış, hak alma yolunu kısaltacaktır.”

  • 10 Aralık 2016
  • 963 KEZ OKUNDU
Aytuğ Atıcı: “Haksızlığa direnme ve haykırış, hak alma yolunu kısaltacaktır.”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, “Türkiye, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni ilk onaylayan ülkeler arasında yer almasına rağmen 14 yıllık iktidarın baskı kuran, kutuplaştıran ve yok sayan bir yönetim anlayışı nedeniyle insan haklarını en çok ihlal eden ülkeler arasında yer aldığını ifade etti.

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajı şu şekilde:

“Bütün insanlar özgürlük, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. 10 Aralık, insanların doğuştan sahip olduğu kişisel hak ve hürriyetlerinin tescillendiği bir gündür.

Evrensel İnsan Hakları Bildirgesinin 1948 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edilmesinin yıldönümünde bugün öğretmeninden, öğrencisine; çiftçisinden, esnafına; işçisinden, memuruna; doktorundan, hastasına hemen hemen herkes haksızlığa ve hukuksuzluğa uğramakta, insanlık ve onur mücadelesi vermektedir.

Türkiye İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni ilk onaylayan ülkeler arasında yer almasına rağmen; 14 yıllık AKP iktidarında baskı kuran, kutuplaştıran ve yok sayan bir yönetim anlayışı ile içeride ve dışarıda izlenen yanlış politikalar sonucu insan haklarını en çok ihlal eden ülkeler arasında yer almaktadır.

FETÖ ile mücadele bahanesiyle ilan edilen olağanüstü halin hukuksuz uygulamaları ve kanun hükmünde kararnameler ile sırf yönetime muhalif olduğu gerekçesiyle binlerce insan keyfi olarak göz altına alınmış, işinden ihraç edilerek kıyıma uğratılmıştır. Birçoğu olağanüstü hal nedeniyle henüz yargılanamadan sonu belirsiz bir şekilde cezaevlerinde tutulmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu dönem insan hakkı ihlalinin en çok yaşandığı dönemlerden biridir.

Sadece doğmakla kazandığımız hakları, hiçbir bireyin, kuruluşun veya devletin değiştirme,  yok sayma hakkı yoktur. Beraber attığımız her adım, söylediğimiz her söz, yazdığımız her sözcük, haksızlığa direnme ve haykırış, hak alma yolunu kısaltacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ