23.06.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

Aytuğ Atıcı: “15 Temmuz Şehitleri İçin Tanınan Haklar Tüm Şehit Yakınlarına Tanınmalıdır”

  • 27 Eylül 2016
  • 771 KEZ OKUNDU
Aytuğ Atıcı: “15 Temmuz Şehitleri İçin Tanınan Haklar Tüm Şehit Yakınlarına Tanınmalıdır”

CHP Mersin Milletvekili ve Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe girişimi olaylarında hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve yaralanan vatandaşlara tanınan hakların, tüm şehit yakınlarına ve gazilere de tanınması için kanun teklifi verdi.

15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminde şehit sayılanların yakınlarına ödenecek tazminat miktarının 667 sayılı KHK ile tavandan hesaplandığını, bu hesaplama yöntemi ile verilecek tazminatın, 15 Temmuz olayları dışında şehit olanların yakınlarına verilecek tazminat miktarından daha fazla olduğuna dikkat çeken Aytuğ Atıcı, teröristlere karşı vatanını savunurken hayatlarını kaybeden şehitler için ödenecek tazminatların farklı olmasının izahı yoktur. Terörle mücadelede şehit olan asker ve polis yakınlarına ödenen tazminatların 15 Temmuz darbe girişimi şehitlerinden az olması ahlaka, vicdana, hakkaniyete ve herkesin ortak rehberi olması gereken Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırıdır.” dedi.

Şehitler arasında ayrımcılık yapılamayacağını belirten Aytuğ Atıcı; Terörle Mücadele Kanununda yapılmasını istediği değişiklik teklifi ile tüm şehit yakınlarına ve gazilere verilecek olan tazminat ve aylıkların, 15 Temmuz darbe girişimi olaylarında yaşamını yitiren veya malul olanlara verilen tazminat ve aylıklarla eşitlenmesinin amaçlandığını belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ