23.06.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

Anamurlular İftar Sofrasında Buluştu

  • 14 Haziran 2016
  • 834 KEZ OKUNDU
Anamurlular İftar Sofrasında Buluştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin unutulmaya yüz tutan geleneklerimizi yaşatmak ve hemşehrilik bilincinin gelişimine katkıda bulunabilmek adına geleneksel hale getirdiği ilçe iftarlarından üçüncüsü Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın katılımıyla ‘Muzun Başkenti Anamur’da gerçekleştirildi.

Anamur Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen iftar yemeğine saatler kala meydanı dolduran Anamurlular, oruçlarını Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 4 bin metrekarelik alana kurduğu 6 bin kişilik iftar sofrasında açarak, hep birlikte yapılan dualara âmin dedi.

Anamur halkının yoğun ilgi gösterdiği iftar ve Ramazan etkinliğine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, MHP İl Başkan Yardımcısı Mehmet Ayan, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikte konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Ramazan ruhunu birlikte yaşayıp, Anamurlular ile bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, “Ramazan’ın feyzi ve bereketinden faydalanmaktan, sizlerle birlikte bir arada olmaktan çok büyük mutluluk duyuyorum. Yemek bahane, sizlerle bir araya gelmek, yüzünüzdeki o mutluluğu görmek önemli olan. Bizlerin bugün olduğu gibi her zaman Mersin ortak paydamızda birleşmemiz çok önemli. Her zamankinden daha fazla birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gereken bu dönemde, inadına birlik, inadına Mersin, inadına Türkiye diyoruz. Sizlerle burada buluşmak ve Ramazan ruhunu sizinle yaşamaktan mutlu oldum, gurur duydum” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Ramazan etkinlikleri ile birlik ve beraberlik duygularının pekiştiğini ifade eden Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamurlular ile bir araya gelen Başkan Kocamaz’a teşekkür ederek, “Büyükşehir yasasından sonra ilçe belediyelerinin aleyhine bir durum gelişti, ama sağ olsun Başkanımız Burhanettin Kocamaz sayesinde bunu bir avantaja çevirmiş olduk. Büyükşehir Belediyemizle beraber birlik ve dayanışma içerisinde çok güzel işlere imza atıyor, en iyi hizmetlere kavuşuyoruz. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kocamaz, birlik ve beraberliğimizin pekişmesi adına çok önemli etkinliklere imza atıyor. Bugün burada 6 bin kişi hep beraber aynı havayı solumanın mutluğunu yaşıyorsak, bunda kendisinin payı çok büyük” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe’ye Nusret Mayın Gemisi minyatürü hediye etti. Türe ise, Başkan Kocamaz, Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz ve Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı’ya Anamur’dan Kıbrıs görüntüsü içeren tablo verdi.

‘Mahallede Ramazan’ etkinlikleri kapsamında, Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden,  geleneksel güldürü sanatımız Hacivat ve Karagöz sahnelendi. Çocuklar kadar büyüklerin de kahkahayla izlediği oyun, Anamurlulara keyifli dakikalar yaşattı. Oyundan hemen sonra sahne alan Kenya Akrobasi Grubu’nun performansı ise izleyenlere heyecanlı anlar yaşatarak, büyük alkış topladı.

Etkinlikte bağlamasını konuşturup, davetlileri türkülerine ortak eden Aşık Sefai, birbirinden güzel eserleriyle Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran halkı coşturdu. Aşık Sefai ile birlikte sahne alan şair Ahmet Coşkun, Türk halk müziği sanatçıları Selami Durmuş ve Davutcan Akyüz de seslendirdikleri şiirler ve türküler ile Anamurlulara unutulmayacak bir akşam yaşattı.

Etkinliğin en renkli görüntülerini ise Başkan Kocamaz ve ilçe belediye başkanlarının sahnede sergiledikleri şiir ve türkü performansları oluşturdu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ