16.07.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

Akkuyu Nükleer Santrali İçin Cengiz-Kolin-Kalyon Ortaklığı

  • 15 Kasım 2016
  • 1.249 KEZ OKUNDU
Akkuyu Nükleer Santrali İçin Cengiz-Kolin-Kalyon Ortaklığı

Akkuyu Nükleer Santrali için Rus nükleer enerji şirketi Rosatom ile Cengiz-Kolin-Kalyon (CKK) şirketleri arasındaki ortaklık görüşmelerinin, yıl sonuna kadar belli bir aşamaya getirilmesi kararlaştırıldı.

Rosatom ile müzakerelere katılan Türk özel sektör yetkililerinden alınan bilgiye göre, Rusya’nın daha önce Cengiz Holdingle başlattığı ortaklık görüşmelerinde, Kolin ve Kalyon şirketleri de sürece dahil oldu.

CKK yetkilileri, Rus nükleer enerji şirketi Rosatom’un üst düzey yetkililerinden Kirill Komarov ile cuma günü İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirerek, ortaklık sürecini yıl sonuna kadar belli bir noktaya getirme kararı aldı.

Görüşmede taraflar ortaklığa zemin oluşturacak bazı temel prensiplerde ön mutabakata vardı. Bu çerçevede, taraflar ayrıntılarda anlaşırsa, projenin yüzde 49 hissesi Türk CKK’ya devredilecek, yüzde 51 hisse ise Rus şirketinde kalacak.

İlk işaret Cengiz Holding’den

Projeye Ruslar’ın Türk ortak arayışı konusundaki ilk işaret Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’den geldi.

Geçen ay, Akkuyu Nükleer Santrali için Rosatom ile ortaklık görüşmelerinin devam ettiğini belirten Cengiz, “Rusların Türk tarafında ortağa ihtiyaçları var, şartları görüşüyoruz. Tek başımıza bizim de kaldırabileceğimiz bir iş değil, belki birkaç arkadaşla beraber girebiliriz. Önce Ruslarla anlaşalım da bu işe girmek isteyen çok. Yılbaşına kadar bu iş netleşir.” açıklamasında bulunmuştu.

Bu yılın nisan ayında, Rus devlet şirketi Rosatom, Türkiye’de kurduğu Akkuyu Nükleer AŞ’nin yüzde 49’a kadar olan hissesini yerel şirketlere satıp ortaklık kurulmasına karar vermiş ve Cengiz Holding ile ilk görüşmelere başlamıştı.

2023’te tamamlanacak

Söz konusu gelişmeden kısa bir süre sonra Rosatom ile bu kez birlikte masaya oturan CKK grubunun Akkuyu Nükleer Santrali’nin yanı sıra gelecek dönemde farklı projelere de birlikte girebileceği belirtiliyor.

Türkiye, Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi’ne ilişkin ilk anlaşmayı 2010 yılında Rusya ile imzaladı. Toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak ve 20 milyar doları aşacak santralin, en geç 2023 yılına kadar devreye girmesi öngörülüyor.

İnşaat Lisansına Başvuruldu

Akkuyu Nükleer A.Ş., 2017 başlarında inşaat lisansı için başvuruda bulunmaya hazırlanıyor. Gelecek yıl başında yapılacak ve 20 milyar dolara mal olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesi inşaat lisansı başvurusunun ardından Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan (TAEK) sınırlı çalışma izni alınacak. TAEK’ten lisansın alınmasıyla da inşaat çalışmaları, hız kazanacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ