23.06.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

Abdullah Özyiğit: “AKP yoksulluğu yönetmek yerine, yok etmelidir”

  • 26 Eylül 2016
  • 808 KEZ OKUNDU
Abdullah Özyiğit: “AKP yoksulluğu yönetmek yerine, yok etmelidir”

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, dört kişilik ailenin, açlık sınırının bin 386 lira olduğu bir ülkede asgari ücretin bin 300 lira olmasının çok ironik olduğuna vurgu yaparak, emeklinin ve asgari ücretlinin açlık sınırının altında bir ücretle sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesinin mümkün olmadığına işaret etti. Özyiğit, hükümete; “yoksulluğu yönetmek yerine, yok etme” çağrısı yaptı.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, emeklilerle ilgili herhangi bir promosyon çalışması olmadığını açıklarken, Türk-İş, dört kişilik bir ailenin, sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırının Eylülde bin 386, yoksulluk sınırının ise 4 bin 515 lira olduğunu açıkladı.
Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, yaptığı açıklamada; ortadaki tabloyu “ironik” olarak yorumladı ve “Sadaka kültürü olışturan AKP, vatandaşı açlıkla terbiye etmeye çalışıyor” dedi.

EMEKLİYE PROMOSYON SEÇİM MALZEMESİ

Zorunlu gıda harcamalarına okulların açılması ile Eylül’de yeni harcamaların da eklenmesi ile vatandaşın ekonomik dar boğazı yaşadığını dile getiren Özyiğit, şöyle devam etti:
“Ülkemizde asgari ücret bin 300 lira. Üstelik bu bin 300 lira üzerinden ‘vergi alınıp alınmaması’ tartışılıyor. Emeklilerimizin durumu da ortada. Öğrendik ki seçim zamanlarının en önemli propaganda malzemesi olarak kullanılan promosyonla ilgili bu ayda da bir düzenleme yok.  Türk-İş’in araştırmasına göre, Eylül’de dört kişilik ailenin açlık sınırı bin 386, lira. Gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen yoksulluk sınırı ise 4 bin 515 lira 37 olarak açıklandı. Bugün ortaya çıkan tablo, Türkiye’de yaşanan gelir eşitsizliğinin bir sonucudur. AKP, yoksulluğu yönetmek yerine, yok etmelidir.”
Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçim döneminde emekliler ve asgari ücretlilerle ilgili hazırladığı programı hatırlatan Özyiğit, “CHP iktidar olsaydı, bayramlarda birer maaş ikramiye verecekti. Asgari ücret bin 500 TL ve emeklinin en düşük maaşı bin 500 TL olacaktı” dedi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ