16.07.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

“3 Milyon Suriyeliye Vatandaşlık Verilmesini Doğru Bulmuyoruz”

  • 28 Temmuz 2016
  • 771 KEZ OKUNDU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili ve Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, TBMM’de Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı görüşmelerinde söz alarak “Suriyeli sığınmacıları sağ salim kendi vatanlarına göndermeliyiz” dedi.

Nitelikli yabancıların çalışma, iş gücü piyasasına girişini düzenleyen tasarının çeşitli maddelerde “yabancı” tanımının “Türkiye Cumhuriyeti devletiyle vatandaşlık bağı bulunmayan kişi.” gibi muğlak bir şekilde tanımlandığını ifade eden Aytuğ Atıcı, “Suriye’den ülkemize elini kolunu sallayarak gelen hatta davet edildiklerini iddia eden 3 milyon Suriyeli bu şekilde “Ben Türkiye Cumhuriyeti’yle vatandaşlık bağları hissediyorum.” dediği anda sıkıntılı bir durum ortaya çıkabilir. Hâlbuki biz de önergemizde diyoruz ki: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişi yabancıdır.” dedi.

Aytuğ Atıcı konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Suriye’de yaşanan çok ciddi iç savaş nedeniyle ülkemize korkup gelen misafirler var, sığınmacılar var, orada vatanını satıp da gelenler var, davet edilip gelenler var, var oğlu var. Bu insanlara, her ne koşulda bize sığınmış olurlarsa olsunlar, insani görevimizi yapalım. Belirli bir süre bunları besleyelim, giydirelim, yedirelim, içirelim, ibadet yapmalarını sağlayalım, her türlü insani görevimizi yapalım ve hepsinden çok daha önemlisi bunları kendi vatanlarına sağ salim gönderelim. Ne demek sağ salim? Suriye’de karışıklık bitecek, Suriye’de iç savaşın bitmesine katkı sağlayacağız ve Suriye’de iç savaş bittikten sonra bu insanlar kendi yurtlarına, kendi vatanlarına dönecekler. Biz bunu öneriyoruz, bunu istiyoruz eğer mümkünse. Buna rağmen eğer “Ben Türkiye’de kalmak istiyorum, ben nitelikli iş gücüne sahibim, iyi bir beynim var, bir mesleğim var, yatırım yapacak param var diyen Suriyeli varsa da bunları ayırabiliriz, arzu ediyorlarsa ülkemizde kalabilirler ama geri kalan 3 milyon Suriyeliye vatandaşlık vermeyi biz doğru bulmuyoruz ve bunların sağ salim ülkelerine dönmelerini arzu ediyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ