13.04.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

Mersin Arkeoloji Müzesi 18 Mayıs’ta Açılıyor

  • 17 Mayıs 2017
  • 1.045 KEZ OKUNDU
Mersin Arkeoloji Müzesi 18 Mayıs’ta Açılıyor

Mersin Arkeoloji Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Kalkınam Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımı ile 18 Mayıs Müzeler Günü’nde açılacak

Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, ilk olarak 1978’de eski Halkevi binasının küçük bir bölümünde kurulan müze, 1991’e kadar depo müze olarak faaliyet gösterdi. Sonrasında restore edilen müze, Kültür Merkezi’nin doğusundaki 650 metrekarelik teşhir alanında hizmet verdi. Müzenin daha çağdaş görünüme kazandırılması için yeni binanın yapımı, Yenişehir’deki arazide 2014’te başladı.

7 BİN 465 METREKARE ALANA KURULDU

Toplamda 7 bin 465 metrekare alan üzerine kurulan ve yapımı 3 yıl süren Mersin Arkeoloji Müzesi’nde, eserlerin sergileneceği salonların yanı sıra geçici sergi salonları, çocuklar için arkeopark uygulama alanları, kütüphane, hediyelik eşya satış yeri ve kafeterya da bulunacak.

Açılışı 18 Mayıs Müzeler Günü’nde yapılacak olan müzede bin 435 tarihi eser sergilenecek.

ZAMAN TÜNELİ GİBİ MÜZE GİRİŞİ

Müzeye gelen ziyaretçiler, giriş katındaki zaman tünelinde tarihe bir yolculuğa çıkacak, kronolojik sergi salonunda uygarlıkların her alanda nasıl gelişip neler yapabildiklerini izleyebilecek, ölü kültü alanında kültürlerde ölü gömme geleneklerini, etnografik salonda insanların günlük yaşamda kullandığı eşyaların yanında Yumuktepe Höyüğü’nün yakınında bulunan Huğ Evi’nin replikasını görebilecek.

Birinci katta sergilenen sikkelerle uygarlıkların yapısı yakından izlenecek. Aynı salonda Toroslar ilçesi sınırlarında Müftü Deresi kenarında bulunan ve 9 bin yıl kesintisiz yerleşim gören Yumuktepe Höyüğü’nden çıkan eserler görülebilecek.

Mezitli ilçesinde bulunan ve milattan önce 3 bin yılından milattan sonra 6. yüzyılın sonlarına kadar iskan gören Soli-Pompeipolis Antik Kenti ile Erdemli ilçesindeki milattan önce 4. yüzyıldan bugüne kadar yerleşim bulunan ve antik dönemde zeytinyağı ticaretiyle ünlenen Elaiussa-Sebaste Antik Kenti’nin arkeolojik zenginliğine de tanık olunabilecek.

Açılış Programı:
– Saygı Duruşu
– Protokol Konuşmaları
– Mersin Devlet Opera ve Balesi Mini Konser
– Kokteyl ve Müzik Dinletisi
– Arkeoloji Müzesi’nin açılışı

Yer: Mersin Arkeoloji Müzesi Muğdar Camii Önü Yenişehir/MERSİN
Tarih: 18 Mayıs 2017 Perşembe
Saat: 16.00

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ