20.04.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

Yiğit Mersinlilerin Verdiği Destansı Mücadele İstiklal Madalyası İle Taçlandırılmalıdır

  • 24 Haziran 2016
  • 721 KEZ OKUNDU
Yiğit Mersinlilerin Verdiği Destansı Mücadele İstiklal Madalyası İle Taçlandırılmalıdır

CHP Mersin Milletvekili ve Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, İstiklal Savaşında “Yiğit Mersinliler”in verdiği destansı mücadele ve gösterdiği büyük kahramanlıklar nedeniyle Mersin iline İstiklal Madalyası verilmesi için kanun teklifi verdi.

Birinci Dünya Savaşının ardından İtilaf Devletlerinin Osmanlı Devleti’ne uyguladıkları işgalci ve sömürgeci politikalarından yurdun en önemli ve verimli yerlerinden biri olan Çukurova Bölgesi’nin de etkilendiğini ve Mersin’in önce İngilizler, ardından Fransızların işgaline maruz kaldığını belirten Aytuğ Atıcı, “düşmanların insaf ve merhametine sığınmaktan başka çare kalmadığını düşünen Osmanlı Hükümeti’ne rağmen, yüzyıllar boyu özgür yaşamış ve egemenliği benimsemiş olan milletimiz kendisini kurtuluş davasına adayan Mustafa Kemal’in özgürlük ve egemenlik bayrağı altında toplanmıştır.” dedi.

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı teklifin gerekçesinde Kuvayı Milliye ruhuyla Mersin’in tüm ilçelerinde ve köylerinde teşkilatlanmaların başlatıldığını belirterek, Büyük Önder’in verdiği işaret ile birlikte harekete geçen ufak çaptaki milli kuvvetlerin, Toroslardan şehirlere ve ovaya doğru indikçe bir çığ gibi büyüdüğünü; canlarını, mallarını bağımsızlık uğruna adayan “Yiğit Mersinliler”in Kurtuluşa ve Mustafa Kemal’e inandığını ifade etti.

Mersin halkının verdiği destansı mücadele neticesinde işgalci güçlerin püskürtüldüğünü; Mersinlilerle baş edemeyeceğini anlayan Fransızların dost geçinme esasından hareket edip antlaşma yolunu seçmek zorunda kaldığını ifade eden Aytuğ Atıcı, “İstiklal Savaşı ve onun ayrılmaz bir bölümü olan Çukurova Kurtuluş Savaşı bütün dünya mazlum milletlerine özgür ve egemen yaşamak isteyen bir milletin mutlaka başarıya ulaşacağının parlak bir örneğini vermiştir.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ