24.07.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

Toroslar Belediyesi Kahraman Astsubay Ömer Halisdemir’i Ölümsüzleştirdi

  • 26 Ağustos 2016
  • 1.259 KEZ OKUNDU
Toroslar Belediyesi Kahraman Astsubay Ömer Halisdemir’i Ölümsüzleştirdi

Toroslar Belediyesi; bu yıl 94. yılını kutlayacağımız Büyük Taarruz ve 30 Ağustos Zafer Bayramını anlamlı bir açılış ile taçlandıracak.

Türk Milleti’nin tarihte eşi görülmemiş bir mücadele sergilediği Kurtuluş Savaşı’nı sonlandıran 30 Ağustos Zaferi’nin yıldönümünü bu yıl da farklı bir etkinlik ile kutlayacak olan Toroslar Belediyesi, kahraman şehitlerimizin isimlerini ilçede ölümsüzleştirmeye devam ediyor.

15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığının FETÖ/PDY terör örgütü tarafından ele geçirilmesini engelleyen, şehit Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in adı Toroslar’da yaşayacak.

Toroslar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından 13 günde tamamlanan 1.80 metre kaide, 2.80 metre vücut olmak üzere 4.60 metre yüksekliğindeki Şehit Ömer Halisdemir’in anıt heykeli, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda (Salı günü) saat:11.00’de H.Okan Merzeci Mahallesi’nde bulunan Mehmetçik Parkı’nda açılacak.

toroslar-belediyesi-omer-halisdemir1

Konuyla ilgili açıklama yapan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna; açılışa tüm Mersin halkını davet ederek: “Mehmetçik ve Seyit Onbaşı heykeli, 81 vilayetin Mehmetçikleri ile Türkiye’nin birlik ve beraberliğini sembolize eden anıt mezarlarının yer aldığı Mehmetçik Parkımızda; 15 Temmuz gecesi yaptığı kahramanlıkla ülke tarihinin seyrini değiştiren kahraman şehidimiz Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in ismini ölümsüzleştireceğiz. Önce hayal ettik, sonra resmettik ve son olarak proje olarak tamamladık. Heykeltıraşımız 13 gün gece gündüz çalışarak tamamladı. 30 Ağustos gibi anlamlı bir günde önemli isim Ömer Halisdemir’in heykelinin açılışını tüm hemşerilerimizle yapacağız. Türkiye’de demokrasiye sahip çıkma adına, canını hiçe sayan bu güzel şahsiyeti ölümsüzleştirmek bizim için önemli. Bu topraklarda Türk milletinin varlığı bu tip insanların özverisiyle, can veren kan döken insanların varlığı sayesinde oluyor. Böyle kahramanlarımızı öne çıkartmak anlamında doğru bir proje yaptığımızı düşünüyoruz.Seyit Onbaşı ‘Çanakkale Geçilmez’in destanlaştığı, inanmışlığın ve cesaretin örneğidir, timsalidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu coğrafyada kurulmasını sağlayan önemli isimlerdendir. Demokrasinin bu topraklarda devam etmesinde de kahraman şehidimiz Ömer Halisdemir çok önemli bir şahsiyettir. O yüzden özdeş olan, kırılma noktalarında canlarını feda eden, demokrasinin devam etmesi yönünde Ömer Halisdemir gibi kahraman Türk evladının bu şekildeki duruşu gelecek nesillere de örnek olacak. Sıkıştığımız, girdaba girdiğimiz her noktada Ülkemiz bir kahraman çıkarmıştır. O kahramanlardan biri de Ömer Halisdemir’dir. Mehmetçik Parkımız, manevi iklim anlamında çok önemli. Burada üstüne basa basa Halisdemir’in yaptığı kahramanlığı anlatacağız. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından hazırlanan şehidimizin anıtının açılışını da Türk tarihinin en önemli dönüm noktası olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda yapacağız. Gelecek nesillerimize vatanseverliğini, cesaretini ve adını miras bırakan şehidimizin anıtının açılışına tüm halkımızı bekliyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ