24.09.2023 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

“Mersin Zehir Saçan Atıktan Acilen Kurtarılmalıdır”

  • 24 Nisan 2017
  • 1.030 KEZ OKUNDU
“Mersin Zehir Saçan Atıktan Acilen Kurtarılmalıdır”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Mersin’de fırtına nedeniyle etrafa yayılan zehirli Krom +6 atıkları ile ilgili acil önlem alınması için yetkililere çağrıda bulundu.

Mersin’in göbeğindeki Kazanlı’da, Kromsan Fabrikası’nda depolanan zehirli krom atığının, fırtına nedeniyle üzerindeki koruyucu örtünün zarar görmesi ile birlikte etrafa yayılarak insan sağlığını ve tarım alanlarını ciddi şekilde tehdit ettiğini belirten Aytuğ Atıcı, vatandaşların yaşadığı tedirginlik nedeniyle Mersin Valisi ile görüşüp acil önlem alınması gerektiğini vurguladı. Bunun üzerine Vali, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne talimat verdiğini ve hemen ilgilenileceğini belirtti.

Daha önce konuyu birçok kere Meclis gündemine taşıyan Atıcı, zehirli atıkların sadece Mersin’i, Türkiye’yi değil tüm Dünya’yı 10 kere yok edecek kadar bir büyük tehlike olduğunu ifade etti. Aytuğ Atıcı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptığı başvuruya verilen cevapta, Mersin’de 1,5 Milyon ton +6 değerlikli zehirli krom atığı olduğunun kabul edildiğini ve bu atıkların tamamının bertaraf işleminin ancak 2023 yılına kadar tamamlanacağının anlaşıldığını belirtti. Atıcı, AKP hükümeti, 1,5 milyon ton zehirli ve kanserojen krom atığıyla Mersinlileri kaderine terk ediyor ve 2023 yılına kadar bu zehirle birlikte yaşamamızı istiyor. Buna sessiz kalamayız. Derhal harekete geçilmeli ve bir an önce Mersinliler bu zehirden kurtarılmalıdır.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ