24.07.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

Büyükşehir Belediyesi Otizmli Çocukları Nevşehir’e Götürdü

  • 31 Temmuz 2017
  • 786 KEZ OKUNDU
Büyükşehir Belediyesi Otizmli Çocukları Nevşehir’e Götürdü

Mersin Büyükşehir Belediyesi, engelli bireylerin topluma daha kolay adapte olabilmelerini sağlamak amacıyla iki otizmli çocuk ve ailesine unutulmaz bir Nevşehir gezisi deneyimi yaşattı.

Engellilerin önündeki tüm engelleri kaldırarak, onlara başka dünyaların da olduğunu göstermek ve bireylerin engelli oldukları için evde hapis kalmalarını önlemek için Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Rotary Kulübü ile üç yıldır devam ettirdiği işbirliği çerçevesinde düzenlediği Nevşehir gezilerinde ailelerin çocuklarıyla birlikte eğlenceli vakit geçirebilmelerini sağladı.

Nevşehir programında dört gün boyunca çocuklar ve aileleri gezinin keyfini çıkarırken, hem eğlendi hem de günlük hayatın stresinden bir nebze de olsa uzaklaşma fırsatı buldu.

Engelli bireylere ve ailelerine hem Mersin’in dışında yeni yerler keşfetme imkânı sunan hem de tarihi-turistik mekânları yakından tanıyabilme şansı veren Mersin Büyükşehir Belediyesi, gerçekleştirdiği geziler sayesinde ailelerin de takdirini topluyor.

“Engelli bireyler de sosyal hayata dâhil olabilsinler”
Mersin Kent Konseyi Engelliler Meclis Başkanı Dursun Arslan, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak amaçlarının engelli bireyleri evlerinden çıkararak, dışarıdaki sosyal hayatı da yaşamalarını sağlamak olduğunu ifade etti.

Çocuklara turizm alanlarını da ziyaret ettirerek, daha önce yaşamadıkları duyguları tattırmak istediklerini belirten Mersin Kent Konseyi Engelliler Meclis Başkanı Arslan, “Biliyorsunuz ülkemizde maalesef engelli bireye sahip olan aileler imkânları da olmadığından ve bazı sıkıntılarından dolayı engelli bireylerini dışarı çıkarmakta büyük zorluk yaşıyor. Biz de Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak istiyoruz ki; engelli arkadaşlarımızı elimizden geldiğince toplum içerisine katalım. Onların eğlenmelerini, kafalarını dağıtmalarını, rahatlamalarını ve toplumla entegre olmalarını sağlayalım. Bu geziyi düzenlememizdeki amaç; bu ve arkadaşlarımızın mutlu olduğunu görmek. Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz bu konuda çok hassas. Bizler de onun ekibi olarak elimizden geldiğince engelli bireylerimize bu tür organizasyonlarla destek olmak istiyoruz” dedi.

Nevşehir gezisine hep birlikte giden Gökhan Gök’ün babası Hasan Gök, otizmli ve engelli çocuklara yeterli eğitimin, ilginin ve daha iyi imkânların verilmesi gerektiğine vurgu yaparak, bu tarz alanlarda eğitim veren okulların daha da duyarlı olmasını gerektiğini belirtti.

Gökhan’ın yüzde 94 derecesinde otizm hastası olduğunu ve 3 yaşından beri hastalığının farkında olduklarını söyleyen baba Hasan Gök, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin engelliler hakkında yaptığı çalışmaları gıpta ile izliyorum. Gösterilerine gidiyorum, etkinliklerine katılıyorum ve bu imkânlardan bizleri faydalandırdığı için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’a çok teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyesi Engelliler Dairesi Başkanlığı bizi de Kapadokya turuna gönderdi. Böyle bir ortamda sadece bizim çocuğumuzun engelli olmadığını ve bizden başka ailelerin de bulunduğunu gördük, onlardan değişik fikirler öğrendik. Ankara’dan konuşmacılar geldi, seminerlere katıldık, derslere girdik. Bizim izleyeceğimiz yöntemler Büyükşehir Belediyesi’nin sayesinde daha da değişti. Bakış açımız biraz daha farklılaştı. Ben tekrardan Büyükşehir Belediyesi’nin engellilere verdiği hizmet ve desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Gökhan’ın ilk defa Kapadokya’yı gördüğünü ve gezi esnasında gayet mutlu olduğunu belirten baba Hasan Gök, “Nevşehir Jandarma Komutanlığı’nın eğitimli köpekleriyle vakit geçirdi. Jandarmalar ata bindirdi Gökhan’ı. Gökhan çok keyifliydi ve buraya gelmek istemedi. Döneceğine dair gözünde korku ifadesi vardı Gökhan’ın. Biz bunun farkına vardık. Bize de, Gökhan’a da bu gezi çok iyi geldi. Büyükşehir Belediyesi’ne bize bu imkânları sundukları için çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Gökhan gezi ile öfkesinden kurtuldu”
Anne Hatice Gök ise Gökhan’ın gezide hiç öfke nöbeti geçirmediğini, mutlu ve huzurlu bir şekilde turu tamamladıklarını sözlerine ekleyerek, “Gökhan evde kaldığı sürece çok öfkeleniyordu, dışarıya çıktığında da sinirleniyordu, çok stres yapıyordu. O öfkesi sanki bir anda geçti, gitti ve bambaşka birisi oldu. Gayet sakin, mutlu ve huzurluydu. Gezmeyi de seviyor zaten ve gezi iyi geldi. Kapadokya’da Peri Bacalarını gezdi, Avanos’a, Ürgüp’e gitti. Baya bir yer gezdi ve bize de değişik geldi. Seminerlere de katılarak nasıl davranmamız gerektiği konusunda bilgilendik. Nasıl bir yol izleyeceğimizi bize anlattılar. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a teşekkür ediyorum. Allah razı olsun” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ