23.06.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

Bir Mersin Türküsü: “Mersin Can Mersin”

  • 03 Kasım 2019
  • 1.882 KEZ OKUNDU
Bir Mersin Türküsü: “Mersin Can Mersin”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğü Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu viyola sanatçısı Ali Parlak  ” Mersin Can Mersin ”  adlı çalışması ile Mersin’e çok önemli bir eser kazandırdı.

Parlak’ın  Mersin’in güzelliklerini ve Mersin’e olan sevgisini ele aldığı bu çalışma Mersin adına yazılmış ve bestelenmiş Mersin’in tanıtımına katkı sunacak çok önemli bir türkü.

Müziğe ilgisi çocukluğundan başlayan Ali Parlak ilkokul yıllarında flüt çalarak, türkü söyleyerek kendisini geliştirmeye başladı. Daha sonra ortaokul yıllarında vurmalı sazları çalmaya başlayan Parlak , lise dönemlerinde bağlama çalarak musiki derneklerine katıldı. Üniversite eğitimini Konservatuvar Bölümünde tamamlayan Ali Parlak müzikte profesyonel hayata merhaba dedi.

Daha önce doğduğu köye yaptığı bir türküsünü dinleyen arkadaşları Mersin için de bir türkü yazıp yazmayacaklarını sorunca neden olmasın diyen Ali Parlak , Mersin için yazacağı türkü için çalışmalara ve araştırmalara başladı. Yoğun ve uzun bir çalışmanın ardından Mersin’in tarihi ve kültürel anlamda tanıtımına büyük katkı sunacak olan ” Mersin Can Mersin ” adlı eser ortaya çıktı.

Profesyonel müzikte 30.yılı olan Ali Parlak , 16 yaşında müzikten para kazanmaya başladı . Müzisyen olarak düğünlerde, restoranlarda çalışan, üniversiteyi bitirince de  müzik öğretmeni olarak göreve başlayan Parlak  2002 yılında Kültür Bakanlığı’nın açmış olduğu yetişmiş sanatçı sınavını kazanarak viyola sanatçısı kadrosuna atandı ve halen görevine devam etmekte.


MERSİN CAN MERSİN
 Portakaldan limona
Tantuniden kebaba
Gözlemesi bir hoştur
Ayran ile çadırda

Mersin Mersin can Mersin
Cennetten bir köşesin
Toroslar’da yaylada
Tarsus’tan Anamur’a
Atatürk’ün yolunda
Yürüyoruz kol kola

Kerebici bize sor
Cezeryesiz hayat zor
Denizi mavi bayrak
Gel Mersin’de mutlu ol

Mersin Mersin can Mersin
Cennetten bir köşesin
Toroslar’da yaylada
Tarsus’tan Anamur’a
Atatürk’ün yolunda
Yürüyoruz kol kola

Söz-Müzik :Ali Parlak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ