13.04.2024 | Mersin'i Seviyorum - Güncel Haber ve Yaşam Portalı

Aytuğ Atıcı: “Gençliğin Işığını ve Mücadele Azmini Asla Söndüremeyecekler”

  • 19 Mayıs 2017
  • 796 KEZ OKUNDU
Aytuğ Atıcı: “Gençliğin Işığını ve Mücadele Azmini Asla Söndüremeyecekler”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayınlayarak; “Baskılar, gözaltılar ve yaratılmaya çalışılan korku imparatorluğu gençlerimizin ışığını ve mücadele azmini asla söndüremeyecektir.” dedi.

19 Mayıs 1919, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlık mücadelesini başlattığı gündür. Bu mücadele yalnızca işgalci güçleri yurttan kovmak için değil, aynı zamanda Anadolu’yu ortaçağ karanlığından kurtarmak için başlatılan bir “aydınlanma” mücadelesidir.

Büyük Önder Atatürk, bağımsızlığın, özgürlüğün ve yüzyıllardır süren esaretten kurtulmanın günü 19 Mayıs’ı doğum günü olarak kabul etmiştir. O gün yakılan özgürlük ateşi, dalga dalga tüm Anadolu’ya yayılmış, düşman kovulmuş, Kurtuluş Savaşı kazanılarak Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Ardından Büyük Önder, aydınlanma devrimini başlatmış ve bu mücadele hiç bitmeyecek öngörüsü ile 19 Mayıs gününü azmin, gücün ve geleceğin sembolü olan gençlere armağan etmiştir.

Atatürk’ün gençliğe armağanı bağımsız, özgür, onurlu Cumhuriyet, ne yazık ki son yıllarda yeniden kuşatılmaya çalışılmaktadır. Laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti ile sorunu olan AKP iktidarı, milli bayramlarımızı şehrin bir köşesine sıkıştırarak veya kutlama etkinliklerini yasaklayarak “hafifletmeye, hatta hafızalardan silmeye” çalışmaktadır.

15 yıllık iktidar, bugün gençleri “istikrarlı olarak” işsizlik, geçim sıkıntısı, eğitim ve sağlık hakkına ulaşımdaki engeller gibi sorunlarla başbaşa bırakmıştır. Başta üniversiteler olmak üzere gençlerin yaşam alanlarına müdahale eden iktidar, ifade özgürlüğü önündeki engellemelerini olağanüstü hal sürecinde daha da arttırmıştır. AKP’nin gençliğin çok sesli yapısını dağıtarak, tek tip kindar gençlik yaratma çabası amacına ulaşamayacaktır. Baskılar, gözaltılar ve yaratılmaya çalışılan korku imparatorluğu gençlerimizin ışığını ve mücadele azmini asla söndüremeyecektir.

Bilimin ve aklın gösterdiği yolu, gençlerimizin azmi ile birleştirerek; Büyük Önder’in açtığı yolda, çağdaş Türkiye hedefinde yılmadan, yorulmadan ilerlemeye devam edeceğiz.

Tüm gençlerimizin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, Cumhuriyetimizin mimarı Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygıyla anıyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ